ul. Lekarska 1, Wrocław

Adres Szpitala

(71) 387 66 00

Rejestracja

Pon. - Pt.: 7:00 - 20:00

Godziny otwarcia

Wielu z nas żyje na co dzień w ciągłym biegu, często borykając się z coraz to nowymi wyzwaniami. Bierzemy na swoje barki wiele obowiązków, z którymi nie zawsze jesteśmy w stanie sobie poradzić. Przytłaczająca ilość i brak perspektyw na zmianę może powodować obniżenie samopoczucia oraz pewności siebie, przez co stajemy się bardziej drażliwi, „zestresowani” i nie potrafimy wydostać się z labiryntu myśli, w którym coraz bardziej się zatracamy. Obniżenie apetytu, zaburzenia snu, wrażenie ogólnego przeciążenia i trudność w podejmowaniu codziennych, często nawet prostych aktywności – tak mogą wyglądać początki zaburzeń nastroju, które z czasem mogą przybrać wymiar zaburzeń depresyjnych. Gdy taki stan utrzymuje się już jakiś czas,  należy zgłosić się po pomoc specjalisty, który pomoże nam zweryfikować „czy to już jest depresja”.

  1. Czym jest depresja
  2. Jakie są najczęstsze objawy
  3. Przyczyny wystąpienia depresji
  4. Jak zapobiec pojawieniu się depresji
  5. Metody leczenia depresji

Czym jest depresja?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (z ang. WHO, World Health Organization) zaburzenia depresyjna wiodą prym wśród dolegliwości dotyczących zdrowia psychicznego, chociaż wg oficjalnych statystyk częściej dotykają kobiet, to bez względu na wiek, płeć, czy też status materialny powinniśmy zachować uważność na ewentualne objawy depresyjne. Szacuje się, że na depresję może chorować nawet 280 mln osób na świecie, w tym około miliona Polaków. Co ważne, choroba ta nie omija również dzieci i młodzieży, które są na nią również narażone. Depresja należy do tzw. zaburzeń nastroju, które związane są głównie z zaburzeniami w sferze odczuwania i regulacji emocji, np. utrzymującym się uczuciu smutku, brakiem energii, sennością, nadmierną drażliwością czy też brakiem zdolności do odczuwania radości.

Jakie są najczęstsze objawy depresji?

Depresja w odróżnieniu od stopnia jej nasilenia może objawiać się różnymi symptomami, czasem przybierając wręcz tzw. „postać maskowaną”, czyli niekoniecznie związaną z występowaniem typowych objawów smutku czy przygnębienia. Bardzo często zdarza się, że osoby zgłaszające się do lekarza nie łączą swoich dolegliwości z depresją, tłumacząc je chociażby przemęczeniem, bądź stresem. Sprawdź jakie są najczęstsze objawy depresji.

Do typowych objawów depresji należą:

Do często spotykanych symptomów depresji, według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD10 należą:

Wymienione powyżej symptomy występują przy typowym epizodzie depresji, jednak u każdej osoby choroba może mieć inny charakter i przebiegać indywidualnie. Inną kategorią objawów mogą być tzw. objawy psychosomatyczne, a więc „pochodzące z ciała”, jak na przykład: bóle głowy, karku, brzucha, napięcia mięśniowe, czy też innego rodzaju zaburzenia funkcjonowania naszego organizmu, jak tj. układu pokarmowego. Szczególnie niebezpieczna może być sytuacja, kiedy objawy depresyjne przykrywane są poprzez tzw. zachowania kompensacyjne jak nadużywanie alkoholu czy też innych substancji psychoaktywnych.

Kryterium czasowym dla objawów depresji jest okres dwóch tygodni ich utrzymywania się, często objawy utrzymują się jednak latami lub okresowo nawracają. Jeżeli tylko podejrzewamy u siebie możliwość występowania zaburzeń depresyjnych, każdorazowo warto zwrócić się po pomoc diagnostyczną specjalistów do spraw zdrowia psychicznego.

Przyczyny wystąpienia depresji

Przyczyny wystąpienia depresji rozpatrujemy w tzw. modelu bio-psycho-społecznym. Etiologia depresji jest zatem wielowymiarowa i na jej wystąpienie składać się mogą zarówno nasze predyspozycje genetyczne, jak również psychologiczne (tzw. cechy osobowości, modele radzenia sobie ze stresem) i środowiskowe, a więc nasza obecna sytuacja życiowa.

Do wartych wspomnienia czynników psychologicznych zaliczyć możemy np.:

 Jak zapobiec pojawieniu się depresji

Depresja jest chorobą o charakterze psychicznym, nie zawsze możemy jej uniknąć, szczególnie biorąc pod uwagę jej wielowymiarowy charakter. Istnieją sposoby i wskazówki, które możemy brać pod uwagę, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju. Wśród podstawowych wymienić możemy:

Metody leczenia depresji

Leczenie depresji ma charakter wieloaspektowy, w każdym przypadku plan leczenia ustalany jest indywidualnie z lekarzem psychiatrą. Do podstawowych metod należą farmakoterapia i psychoterapia. Często podstawą leczenia może być wyłącznie oddziaływanie psychoterapeutyczne, wielokrotnie jednak sytuacja kliniczna wymaga zastosowania farmakoterapii lekami przeciwdepresyjnymi. Ich profil, mechanizm oraz siła działania są bardzo zróżnicowane – w każdej sytuacji lek dostosowywany jest indywidualnie, w zależności od sytuacji klinicznej pacjenta.

Psychoterapia to proces oddziaływań o charakterze psychologicznym, który ma na celu dokonywanie się przemian, m.in. w sposobach przeżywania siebie, emocji i trudnych sytuacji. Prowadzona jest przez osoby posiadające kierunkowe wykształcenie psychoterapeutyczne. Istnieje wiele tzw. nurtów psychoterapii, a więc sposobów pracy i dokonywania zmiany. Ważne, aby psychoterapeuta miał odpowiednie wykształcenie, w tym odpowiednie certyfikaty. Przy wyborze terapeuty oraz najlepszego dla nas modelu pracy, warto skorzystać z porady lekarza psychiatry kierującego nas na psychoterapię. Często jako uzupełnienie leczenia zalecana może być np. terapia par/małżeństw, terapia rodzinna lub grupowa.

Ważne!

Depresja może mieć różne przyczyny i różny charakter objawów. Często jej objawy mogą przebiegać w tle innych dolegliwości zarówno o charakterze psychicznym, jak i fizykalnym. Ważne jest, aby nie bagatelizować sytuacji, kiedy podejrzewamy u siebie zaburzenia nastroju. Nieleczona depresja jest chorobą zagrażającą życiu i zdrowiu, często przechodzi w postać przewlekłą-nawracającą. W sytuacji, kiedy podejrzewamy u siebie występowanie powyższych symptomów, warto wybrać się na konsultację i zweryfikować nasze podejrzenia podczas konsultacji specjalistycznej.

Weryfikacja merytoryczna:

Lek. Damian Siwicki, psychiatra