Ocena funkcjonalna
We Vratislavia Medica prowadzimy również diagnostykę funkcjonalną, która pozwala na ocenę układu ruchu i wykrycie ewentualnych dysfunkcji i kompensacji. Ocenę funkcjonalną wykorzystujemy także w kontroli procesu leczenia i rehabilitacji (dobór odpowiedniego obciążenia).
Każdy, kto chce poznać ograniczenia i możliwości swojego organizmu w zakresie zdolności motorycznych lub dobrać odpowiednią formę treningu i mierzyć jego efekty, znajdzie pełne wsparcie naszego zespołu fizjoterapeutów i niezbędny sprzęt.
Dla kogo przeznaczona jest ocena funkcjonalna?
- osoby, które potrzebują kompleksowej analizę wydolności układu ruchu
- pacjenci po przebytych zabiegach, urazach, kontuzjach
- sportowcy amatorzy – przed rozpoczęciem uprawiania sportu i jako prewencja urazów i dobór odpowiedniej formy treningu
- zawodowi sportowcy
Co można zbadać dzięki ocenie funkcjonalnej
- ocena siły mięśniowej
- ocena wytrzymałości mięśniowej
- ocena zakresu ruchu w poszczególnych stawach
- ocena stabilizacji
- ocena budowy i analiza składu ciała
Jaki sprzęt wykorzystuje się w diagnostyce funkcjonalnej?
Analizator składu ciała – pozwala na określenie procentowe poszczególnych komponentów w ciele jak zawartość mięśni i tkanki tłuszczowej oraz ocenę wieku metabolicznego i podstawowej przemiany materii. Analizator pozwala także na określenie typu sylwetki, ustalenie zaleceń dotyczącej aktywności fizycznej i porady żywieniowe.
Platforma stabilometryczna ALFA – nowoczesne urządzenie do oceny parametrów statycznych, dynamicznych, treningu równowagi i koordynacji ciała oraz oceny siły reakcji podłoża.
Platforma GAMMA – nowoczesna platforma służąca do oceny i treningu pacjentów po urazach i kontuzjach. Pozwala na analizę dystrybucji obciążenia, dynamiczny i statyczny pomiar obciążenia oraz ocenę równowagi i balansu.
Biodex System – jest wykorzystywany do oceny i treningu mięśni oraz koordynacji nerwowo-mięśniowej z funkcją biofeedback, która pozwala na bieżąco korygować błędy w trakcie ćwiczeń.
FMS (Functional Movement Screen) – wykorzystywany jest w fizjoterapii i sporcie do oceny jakości ruchu. Obejmuje 7 testów, które pozwalają ocenić pod względem funkcjonalnym (siła, mobilność, stabilizacja) stawy, mięśnie i ścięgna:
- głęboki przysiad
- przejście przez płotek
- wypad w linii
- ruchomość kompleksu barkowego
- aktywny wyprost kończyny dolnej
- stabilizacja tułowia
- stabilizacja rotacyjna
Do badania wykorzystywany jest specjalistycznego przyrząd przypominający półtorametrową deskę z narysowaną miarą.