ul. Lekarska 1, Wrocław

Adres Szpitala

(71) 387 66 00

Rejestracja

Pon. - Pt.: 7:00 - 20:00

Godziny otwarcia

Diagnostyka osteoporozy

Nowoczesna diagnostyka osteoporozy

Czy wiesz, że 1 na 3 kobiety powyżej 50 roku życia doświadcza złamania o charakterze osteoporotycznym? Problem ten dotyczy również 1 na 5 mężczyzn.

Osteoporoza jest chorobą szkieletu, która powoduje złamania kości nawet w wyniku małego urazu. Złamania osteoporotyczne dotyczą najczęściej kręgosłupa lędźwiowego, kości przedramienia oraz kości udowej, ale mogą pojawić się również w innych miejscach. Wysoka podatność na uszkodzenia w wyniku osteoporozy, powodowana jest przez zmniejszenie gęstości mineralnej kości, a także zaburzeń jej struktury oraz jakości. Utrata masy kostnej rozpoczyna się już po 25 roku życia.

Osteoporoza może mieć duży wpływ na jakość życia, ponieważ pacjenci którzy w wyniku osteoporozy doznali złamania kości udowej, wymagają długotrwałej, specjalistycznej opieki medycznej.

Czynniki mogące powodować osteoporozę:

  • obciążenie genetyczne
  • zaburzenia hormonalne
  • nieodpowiednio zbilansowana dieta – uboga m.in. w wapń, witaminę D
  • palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu
  • mała aktywność fizyczna
  • niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne
  • stosowanie niektórych leków (m.in. zmniejszających krzepliwość, przeciwpadaczkowych, uspokajających)

Densytometria kości Echolight

W przypadku wystąpienia ryzyka zachorowalności na osteoporozę kluczowe są regularne badania diagnostyczne (m.in. densytometria). Densytometria jest to badanie diagnostyczne wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie do badania pomiaru gęstości mineralnej kości. Densytometria jest podstawowym badaniem diagnostycznym w kierunku osteoporozyoraz/lub osteopenii (wczesne stadium osteoporozy). Ze względu na szkodliwość promieniowanie rentgenowskiego, badanie to nie powinno być wykonywane częściej niż co dwa lata.

W szpitalu Vratislavia Medica dysponujemy nowoczesnym, innowacyjnym aparatem służącym do diagnostyki w kierunku osteoporozy – Echolight. Densytometr Echolight zamiast szkodliwego dla zdrowia promieniowania rentgenowskiego, wykorzystuje bezpieczne fale o częstotliwości radiowej.

Echolight pozwala na:

  • pomiar gęstości kości (BMD)
  • kompleksową analizę składu ciała (BCI)
  • określenie wskaźników T-Score oraz Z-score

Densytometria Echolight zapewnia:

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA OSTEOPOROZY

Densytometria kości Echolight nie wymaga specjalnego przygotowania. Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej, w sposobie wykonania przypomina badanie USG. Jest to badanie szybkie, bezbolesne i bardzo dokładne.

Po wykonaniu badania warto skonsultować wynik z ortopedą dr n. med. Maciejem Urbanem.

Nasi specjaliści

Cennik

Zainteresowana(y) wykonaniem badania densytometrii?