Zajęcia fizjoterapeutyczne w wodzie dają spektakularne rezultaty w leczeniu pooperacyjnym, neurologicznym, pocovidowym, bólu kręgosłupa dorosłych oraz dysfunkcji ruchowych i problemów rozwojowych dzieci i młodzieży.
- Dlaczego woda?
- Jakie są efekty fizjoterapii w wodzie?
- Kto może skorzystać z tej formy terapii oraz na czym ona polega? Odpowiada fizjoterapeuta szpitala Vratislavia Medica – mgr Mirosław Fic, specjalizujący się w fizjoterapii w wodzie.
- Aqua fizjoterapia – zalecenia.
1. Dlaczego woda?
Powszechnie wiadomo, że rola wody w życiu człowieka jest ogromna. Nic dziwnego, przecież to właśnie z wody składa się około 70% masy ludzkiego ciała. Jak się okazuje woda nie musi być jedynie podstawowym elementem diety, ale także może korzystnie wpływać na nasze ciało i umysł od zewnątrz. Już nawet starożytni Grecy i Rzymianie dostrzegli, że częste kąpiele w wodzie są w stanie zapewnić im atrakcyjność oraz zdrowie. Historyczne łaźnie oprócz właściwości leczniczych pełniły także funkcję miejsca spotkań, w których kwitło życie towarzyskie. Obecnie znanych jest już kilkaset zabiegów leczniczych, do których wykorzystuje się wodę.
2. Jakie są efekty fizjoterapii w wodzie?
Środowisko wodne stwarza unikalne warunki do specjalistycznej fizjoterapii. Woda odciąża stawy, redukuje napięcie mięśniowe, działa stymulująco na układ czucia powierzchniowego i głębokiego. Przy odpowiednio dobranych ćwiczeniach rozluźnia i redukuje napięcie mięśniowe, uczy prawidłowych wzorców ruchowych oraz pozytywnie oddziałuje na stan psychiczny Pacjenta. Wykorzystując wyjątkowe właściwości wody, fizjoterapeuta może uzyskać maksymalne korzyści ogólnozdrowotne dla ćwiczącego, wspomagając jego szybszy powrót do zdrowia.
3. Kto może skorzystać z tej formy terapii oraz na czym ona polega? Odpowiada fizjoterapeuta szpitala Vratislavia Medica – mgr Mirosław Fic, specjalizujący się w fizjoterapii w wodzie
„Woda stanowi idealne środowisko do przeprowadzania skutecznej fizjoterapii, wpływa na rozluźnienie mięśni oraz stwarza opór, który przy odpowiednio dobranych ćwiczeniach pozwala wzmocnić określone grupy mięśniowe. W szpitalu Vratislavia Medica pracujemy różnymi metodami, jedną z nich jest „Bad Ragaz Roing Metod” (BRRM) czyli metoda, która skierowana jest przede wszystkim do Pacjentów neurologicznych i ortopedycznych. Jest to rodzaj indywidualnej terapii w wodzie, opierającej się na proprioceptywnym wspomaganiu nerwowo-mięśniowym. BRRM wykorzystuje się w reedukacji mięśni z zastosowaniem fizycznych właściwości wody, takich jak opór i turbulencje. Celem terapii jest zwiększenie stabilności tułowia, poprawa koordynacji, zakresów ruchomości, reedukacja i nauka chodu oraz obniżenie patologicznego napięcia mięśniowego. W środowisku wodnym w łatwiejszy sposób można odwzorować prawidłowe wzorce ruchowe kończyn, które utraciły swoją funkcję. Ponadto poprzez stymulację eksteroreceptorów następuje poprawa poczucia schematu własnego ciała, tak trudna do osiągnięcia w środowisku lądowym. Metodę tą wykorzystujemy również biernie w stretchingu, elongacji tułowia, redukcji podwyższonego napięcia mięśniowego czy w relaksacji. Ćwiczenia wykonywane są w pozycji poziomej z wykorzystaniem przyborów wypornościowych, które zapewniają bezpieczeństwo i prawidłowe ułożenie Pacjenta.
Fizjoterapia w wodzie pozwala uzyskać lepszą sprawność fizyczną i psychiczną Amazonkom. Częstym powikłaniem po mastektomii piersi są przykurcze mięśniowe, które dzięki terapii wykonywanej w obciążeniu mogą zostać całkowicie zlikwidowane. W trakcie zajęć realizowane są ćwiczenia zwiększające ruchomość w obręczy barkowej, zmniejszające obrzęk chłonny oraz takie, które pełnią funkcję hydromasażu całego ciała i zapobiegają wtórnej skoliozie tułowia. Zajęcia wyciszają, niwelują stres oraz korzystnie wpływają na samopoczucie psychiczne Pacjentek.
Walory środowiska wodnego wykorzystujemy także podczas rehabilitacji pocovidowej. W tym przypadku najważniejsze jest oddziaływanie na układ oddechowy oraz zastosowanie ćwiczeń, które wartościowo wpłyną na ogólną sprawność fizyczną Pacjenta. Już samo oddychanie w wodzie staje się korzystnym ćwiczeniem, poprawiającym ruchomość klatki piersiowej. Dzieje się tak, ponieważ ciśnienie hydrostatyczne wywiera nacisk na klatkę piersiową ułatwiając wydech, a tym samym utrudniając wdech, dzięki czemu mięśnie oddechowe są zmuszone do wykonania większej pracy. Terapia sprawia, że mięśnie wypływające na prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego stają się znacznie wydajniejsze, co prowadzi do wzrostu pojemności życiowej oraz lepszej wentylacji płuc. Poprawa efektywności
i głębokości oddechów zauważalna jest nawet po kilku sesjach ćwiczeniowych. Terapia doskonale wpływa na zwiększenie siły mięśniowej, co znacznie skraca czas powrotu do sprawności fizycznej.
Watsu to kolejna metoda, którą stosujemy podczas indywidualnej fizjoterapii w wodzie. W trakcie sesji Pacjent leży na wodzie a terapeuta prowadzi jego ciało, wykonując określone sekwencje ćwiczeń i stretchingu. Poziome ułożenie ciała skutkuje wysokim ustawieniem przepony, co predysponuje do oddechu torem piersiowym, wpływając na zwiększenie elastyczności i ruchomości klatki piersiowej. Przyjęcie pozycji horyzontalnej powoduje zmniejszenie fizjologicznej przestrzeni martwej, zwiększenie stosunku przepływu krwi do wentylacji płuc oraz ich pojemności dyfuzyjnej. Rytmiczne, łagodne kołysanie w ciepłej wodzie w połączeniu z powtarzaniem rotacji tułowia i mobilizacji stawów, sprzyja zmniejszeniu spastyczności, zwiększeniu ruchomości w stawach oraz aktywacji części parasympatycznej Autonomicznego Układu Nerwowego. Podczas zajęć Pacjent odczuwa głęboki relaks, co pozytywnie wpływa na jego samopoczucie.”
4. Aqua fizjoterapia – zalecenia
Aqua fizjoterapia zalecana jest m.in. po zabiegach ortopedycznych, neurochirurgicznych, onkologicznych, w leczeniu ograniczeń zakresu ruchomości w stawach, w bólu kręgosłupa i stawów, po urazach i kontuzjach (zwichnięcia, złamania), po udarze mózgu, a także u osób otyłych, które pragną zredukować masę ciała. Fizjoterapia w wodzie doskonale sprawdza się także w przypadku dysfunkcji ruchowych oraz problemów rozwojowych u dzieci. W szpitalu Vratislavia Medica prowadzimy aqua fizjoterapię dla dzieci pow. 3 r.ż. i młodzieży. Ćwiczenia w wodzie dedykowane są również osobom dorosłym, które pragną zniwelować stres oraz poczuć głęboki relaks.