Rehabilitacja w wodzie jest jedną z metod fizjoterapii i wykorzystuje wodę jako narzędzie terapeutyczne. Woda jest idealnym środowiskiem do przeprowadzenia skutecznej fizjoterapii: redukuje napięcie mięśniowe, odciąża stawy, działa stymulująco na układ czucia powierzchniowego i głębokiego. Ćwiczenia wykonywane w wodzie są łatwiejsze i mniej bolesne niż te same ćwiczenia na lądzie.
Przykładowo fizjoterapia w wodzie okazała się idealną formą terapii dla naszego pacjenta Mateusza, sportowca, którego całym życiem było pływanie.
Mateusz zdobył wiele tytułów i zajmował najwyższe podium, m.in. w zawodach Mistrzostwa Polski Masters w 2018 r. gdzie zajął pierwsze miejsce stylem klasycznym na 50m oraz trzecie miejsce stylem zmiennym na 200m. Brał udział w licznych zawodach w całej Polsce, nocnych maratonach, zawodach open water, sztafetach triatlonowych.
Niestety w ubiegłym roku uległ poważnemu wypadkowi – upadł z wysokości i doznał poważnych obrażeń, których konsekwencją był obrzęk i krwiak mózgu. Przeszedł kilka skomplikowanych operacji a teraz w szpitalu Vratislavia Medica przechodzi skomplikowaną i trudną rehabilitacje.
Dla Mateusza, który jest sportowcem i kocha wodę, rehabilitacja w basenie jest szczególnie skuteczna i motywująca. W wodzie czuje wolność i niezależność, której nie da się z niczym innym porównać. Żeby wesprzeć Jego rehabilitację nasi fizjoterapeuci realizują specjalne programy, które pomagają mu powrócić do sprawności, a także do sportu, którym zajmował się przez całe życie. W ramach prowadzonej fizjoterapii stosują zróżnicowane techniki, wykorzystując wodę jako środek ułatwiający rehabilitację.
HALLWICK
Jedną z takich metod jest metoda Hallwicka, opracowana przez Jamesa McMillana w 1949 roku. Jest to metoda holistyczna, która skupia się na całym ciele pacjenta i jego funkcjonalności, zamiast skupiać się tylko na jednym obszarze lub problemie. W fizjoterapii HALLIWICK wykorzystuje się unikalne techniki, które wykorzystują efekty wyporu wody.
Głównym celem tej metody jest zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawa chodu, zwiększenie ruchomości stawów, zwiększenie ogólnej wydolności fizycznej organizmu oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. Podczas terapii, fizjoterapeuta wykorzystuje rotacje ciała pacjenta oraz turbulencje wody, aby pobudzać i wzmacniać mięśnie oraz stawy.
Metoda HALLIWICK jest szczególnie skuteczna u pacjentów z zaburzeniami ruchu, takimi jak spastyczność, pourazowe uszkodzenia mózgu, stwardnienie rozsiane i wiele innych. Jest również stosowana jako forma rehabilitacji po operacjach lub urazach. Metoda ta jest stosowana indywidualnie lub grupowo, w zależności od potrzeb pacjenta.
Bad Ragaz Roing Metod (BRRM)
Kolejna metoda skierowana jest do pacjentów ortopedycznych i neurologicznych „Bad Ragaz Roing Metod” (BRRM). Ta technika fizjoterapeutyczna nazywana jest także PNF w wodzie. Opracował ją dr Knupfer i jest to metoda pochodząca z kurortu Bad Ragaz w Szwajcarii.
BRRM to technika, w której ćwiczenia wzmacniające i mobilizujące wykonywane są przy pomocy fizjoterapeuty. Podczas terapii pacjent znajduje się w pozycji poziomej oraz zabezpieczony jest przyborami wypornościowymi, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i prawidłowego ustawienia pacjenta.
Jest metodą wykorzystywaną w reedukacji mięśni z zastosowaniem fizycznych właściwości wody, takich jak opór i turbulencje. W środowisku wodnym w łatwiejszy sposób można odwzorować prawidłowe wzorce ruchowe kończyn, które utraciły swoją funkcję. Ponadto poprzez stymulację eksteroreceptorów następuje poprawa poczucia schematu własnego ciała, trudna do osiągnięcia w środowisku lądowym. Metoda ta stosowana jest również biernie w stretchingu, elongacji tułowia, redukcji podwyższonego napięcia mięśniowego czy też w relaksacji.
Metoda Bad Ragaz Ring Method jest szczególnie skuteczna w rehabilitacji osób po urazach kręgosłupa, zaburzeniach neurologicznych, a także w przypadku pacjentów z osteoporozą, stwardnieniem rozsianym, pourazowymi stanami zapalnymi oraz po zabiegach ortopedycznych.
Watsu
Kolejną skuteczną metodą, wykorzystywaną podczas aqua fizjoterapii jest metoda Watsu, stosowana jako indywidualna forma terapii. Została opracowana w latach 80. przez terapeutę wodnego Harolda Dulla. Watsu to połączenie wody (z ang. water) i shiatsu, czyli formy masażu japońskiego, który opiera się na uciskaniu meridianów palcami.
Są to bardzo relaksujące zajęcia, podczas których Pacjent leży na wodzie, a terapeuta wykonując określone sekwencje ćwiczeń, delikatnie prowadzi jego ciało. Łagodne, rytmiczne kołysanie w ciepłej wodzie w połączeniu z powtarzaniem rotacji tułowia i mobilizacji stawów, sprzyja zmniejszeniu spastyczności i zwiększeniu ruchomości w stawach. Poziome ułożenie ciała wywołuje zwiększoną ruchomość klatki piersiowej, co znacznie poprawia jej elastyczność. Zajęcia pozytywnie wpływają na samopoczucie oraz pozwalają poczuć głęboki relaks.
Fizjoterapia Watsu jest szczególnie skuteczna w terapii bólu, urazów i chorób układu ruchu, takich jak artretyzm, stwardnienie rozsiane, choroba zwyrodnieniowa stawów, osteoporoza i pourazowe skurcze mięśni. Metoda ta jest również skuteczna w łagodzeniu stresu, poprawie jakości snu i zmniejszeniu objawów depresji.
Podczas fizjoterapii w basenie szpitala Vratislavia Medica ćwiczenia są dostosowane do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Nasi fizjoterapeuci dobierają odpowiedni poziom intensywności ćwiczeń oraz ich rodzaj, w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz celów terapii.
Jeżeli chcesz skorzystać z fizjoterapii w wodzie – skontaktuj się z Działem Obsługi Pacjenta szpitala Vratislavia Medica pod numerem telefonu: + 48 71 387 66 00.