Chirurgia kręgosłupa

W natłoku codziennych obowiązków często zapominamy o własnym zdrowiu. Siedzący tryb życia, praca przy komputerze, przemieszczanie się samochodem mogą przyczynić się do różnego rodzaju dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Najlepszą profilaktyką dla zdrowego kręgosłupa jest ruch. Już po 30 roku życia, powinniśmy zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej.

W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa należy zgłosić się do specjalisty np. ortopedy, neurologa, lekarza rehabilitacji medycznej lub fizjoterapeuty. Pierwszym krokiem jest rozpoczęcie leczenia zachowawczego z zastosowaniem odpowiednich zabiegów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych często wspomaganych leczeniem farmakologicznym. W sytuacji, kiedy leczenie zachowawcze jest niewystarczające, należy podjąć decyzję o ewentualnym leczeniu operacyjnym.

W szpitalu Vratislavia Medica wykonujemy małoinwazyjne zabiegi operacyjne w obrębie kręgosłupa. Nad zdrowiem Pacjentów czuwa interdyscyplinarny zespół medyczny składający się z lekarzy wielu specjalizacji: neurochirurgów, ortopedów, neurologów, rehabilitacji medycznej, specjalistów fizjoterapii oraz pielęgniarki.

Szpital posiada dwie nowoczesne sale operacyjne wyposażone w najwyższej jakości sprzęt medyczny gwarantujący bezpieczeństwo dla pacjenta, w kontekście monitorowania parametrów życiowych oraz utrwalenia przebiegu zabiegu.

W szpitalu Vratislavia Medica specjalizujemy się zarówno w leczeniu zachowawczym oraz operacyjnym schorzeń kręgosłupa.

Najczęstsze schorzenia kręgosłupa:


 • dyskopatia szyjna, piersiowa, lędźwiowa
 • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa
 • rwa kulszowa
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
 • dolegliwości pourazowe

W naszej ofercie:


W szpitalu Vratislavia Medica wykonujemy zabiegi w obrębie kręgosłupa, m.in.:

 • endoskopia kręgosłupa
 • przezskórna nukleoplastyka
 • procedury małoinwazyjne (Discogel, Gelstix)
 • mikrodiscektomia
 • laminotomia/laminektomia
 • blokady stawów miedzykręgowych diagnostyczne i przeciwbólowe
 • usunięcie dysku z odbarczeniem kanału kręgowego w odcinku szyjnym z dostępu przedniego ze stabilizacją (ACDF)

Nukleoplastyka:


Nukleoplastyka jest obecnie najnowocześniejszym zabiegiem chirurgicznym z kręgu procedur przezskórnego usunięcia fragmentu tarczy międzykręgowej (dysku), którego nieprawidłowe przemieszczenie jest przyczyną powstania zespołu bólowego. Nukleoplastyka jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym oraz bardzo skutecznym klinicznie. Ważną zaletą zabiegu jest również to, że pacjent w krótkim czasie po zabiegu może swobodnie udać się do domu.

Wskazania medyczne do zabiegu nukleoplastyki:

 • niewielkie wypukliny krążka międzykręgowego, których leczenie na drodze otwartej operacji jest w większości przypadków mało skuteczne i obciążające dla chorego,
 • w przypadku większych przepuklin krążka międzykręgowego zabieg stosuje się u pacjentów, u których nie można wykonać zabiegu metodą tradycyjną z uwagi na występujące przeciwwskazania ogólnomedyczne.

Leczenie stenozy kręgosłupa:


Stenoza jest to zwężenie kanału kręgowego powodującego brak miejsca dla znajdujących się w tym kanale struktur nerwowych. Najczęściej do zwężenia kanału, dochodzi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Do zwężenia kanału dochodzi w wyniku zmian przerostowych w zakresie wszystkich elementów tworzących kręgosłup: dysków międzykręgowych, więzadeł oraz kości. Uważa się, że proces degeneracji rozpoczyna się od krążków międzykręgowych, natomiast stenoza lędźwiowa jest „produktem” końcowym.

Najczęstszymi objawami choroby są:

 • lędźwioból,
 • często promieniujący ból kończyn dolnych,
 • rwa kulszowa,
 • tak zwane chromanie neurogenne polegające na trudnościach w chodzeniu.

Pierwszym objawem sygnalizującym chorobę jest pojawianie się bólu po chodzeniu, który ustępuje podczas pochylenia się do przodu, z upływem czasu odległość którą można przejść diametralnie skraca się i pojawiają się problemy w poruszaniu. Stenoza nazywana jest chorobą cywilizacyjną ponieważ najczęściej pojawia się u osób prowadzących siedzący tryb życia.

Leczenie stenozy kręgosłupa

Leczenie stenozy kanału kręgowego polega na takim jego poszerzeniu, aby uzyskać zmniejszenie lub ustąpienie objawów związanych z tym procesem. Metodą małoinwazyjną pozwalającą na poszerzenie kanału kręgowego, bez jednoczesnej dużej operacji, jest wybiórcze usunięcie tych struktur kręgosłupa, które uciskają na korzenie nerwowe i powodują dolegliwości. Minimalny dostęp chirurgiczny zapewnia większe bezpieczeństwo w trakcie zabiegu, ponieważ rzadziej dochodzi do niestabilności na operowanym poziomie Ograniczony dostęp to nie tylko niewielka kilkumilimetrowa blizna, ale także, znacznie szybsza rekonwalescencja trwająca tylko kilka tygodni.

Mikrodiscektomia lędźwiowa kręgosłupa:


Discektomia lędźwiowa jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii kręgosłupa, stosowanym w leczeniu dyskopatii lędźwiowej. Zabieg ten polega na usunięciu fragmentu dysku międzykręgowego uciskającego korzeń nerwowy, który powoduje ból promieniujący do nogi.

Specjaliści z Vratislavia Medica stosują nowoczesną i małoinwazyjną metodę leczenia – mikrodiscektomię, dzięki której w znaczący sposób zostaje zminimalizowany zakres ingerencji w układ kostno-stawowy kręgosłupa. Pacjent operowany metodą małoinwazyjną już w pierwszej dobie jest spionizowany, następnego dnia jest już całkowicie samodzielny i zostaje wypisany do domu.

Wskazania do zabiegu:

 • objawowa przepuklina (wypuklina) krążka międzykręgowego objawiająca się bólem dolnego odcinka kręgosłupa i/lub promieniowaniem do kończyny dolnej
 • pojawienie się deficytów neurologicznych (zaburzenia czucia, ruchu) w kończynach dolnych spowodowane wypukliną krążka międzykręgowego
 • brak efektów leczenia zachowawczego trwającego minimum 3-4 tygodnie (farmakoterapia, fizjoterapia)

Główne zalety stosowania mikrodiscektomii:

 • zabieg małoinwazyjny
 • minimalna ingerencja w układ kostno-mięśniowy
 • złoty standard leczenia wypukliny/przepukliny krążka międzykręgowego
 • szybka pionizacja – już tego samego dnia
 • szybki powrót do pracy

Cennik

UsługaCena
Konsultacja neurochirurgiczna250 zł - 350 zł
Konsultacja ortopedycznaod 200 zł
RTG pomiarowe kręgosłupa (AP)150 zł
RTG pomiarowe kręgosłupa BOK150 zł
RTG pomiarowe kręgosłupa AP+BOK230 zł
RTG pomiarowe obu kończyn200 zł

Nasi specjaliści


lek. Paweł Antczak

Neurochirurg (specjalizant)


lek. Przemysław Błauciak

Neurochirurg (specjalizant)


Zaplanuj wizytę

Informujemy, że Państwa zgłoszenie wysłane poprzez formularz kontaktowy, nie jest równoznaczne z rezerwacją wizyty.
Po przesłaniu zgłoszenia przedstawiciel Vratislavia Medica Sp. z o.o. skontaktuje się z Państwem celem potwierdzenia terminu i godziny wizyty.