Strona główna » Operacje i zabiegi » Chirurgia kręgosłupa
W natłoku codziennych obowiązków często zapominamy o własnym zdrowiu. Siedzący tryb życia, praca przy komputerze, przemieszczanie się samochodem mogą przyczynić się do różnego rodzaju dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Najlepszą profilaktyką dla zdrowego kręgosłupa jest ruch. Już po 30 roku życia, powinniśmy zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej.
W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa należy zgłosić się do specjalisty np. ortopedy, neurologa, lekarza rehabilitacji medycznej lub fizjoterapeuty. Pierwszym krokiem jest rozpoczęcie leczenia zachowawczego z zastosowaniem odpowiednich zabiegów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych często wspomaganych leczeniem farmakologicznym. W sytuacji, kiedy leczenie zachowawcze jest niewystarczające, należy podjąć decyzję o ewentualnym leczeniu operacyjnym.
Discektomia lędźwiowa jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii kręgosłupa, stosowanym w leczeniu dyskopatii lędźwiowej. Zabieg ten polega na usunięciu fragmentu dysku międzykręgowego uciskającego korzeń nerwowy, który powoduje ból promieniujący do nogi.
Specjaliści z Vratislavia Medica stosują nowoczesną i małoinwazyjną metodę leczenia – mikrodiscektomię, dzięki której w znaczący sposób zostaje zminimalizowany zakres ingerencji w układ kostno-stawowy kręgosłupa. Pacjent operowany metodą małoinwazyjną już w pierwszej dobie jest spionizowany, następnego dnia jest już całkowicie samodzielny i zostaje wypisany do domu.
Wskazania do zabiegu:
Główne zalety stosowania mikrodiscektomii:
Operacje kręgosłupa z wykorzystaniem endoskopu to obecnie najmniej inwazyjna opcja leczenia chirurgicznego dla pacjentów z przepukliną dysku oraz stenozą kanału kręgowego. Operując endoskopowo, bardzo niewielka końcówka światłowodu wprowadzana jest wraz z silnym źródłem światła przez minimalne cięcie skórne (ok. 8 mm) w głąb pola operacyjnego i znajduje się bezpośrednio na kręgosłupie. Wykorzystanie podczas operacji endoskopu pozwala chirurgowi na precyzyjne usunięcie źródła ucisku na nerw i wyeliminowanie przyczyny bólu.
Jakie są wskazania do zabiegu endoskopowego kręgosłupa?
Jak wygląda zabieg endoskopii kręgosłupa?
Zabieg endoskopowy przeprowadzany jest na bloku operacyjnym w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym. Pacjent zostaje ułożony na brzuchu lub na boku, w zależności od miejsca występowania przepukliny. Neurochirurg po dokonaniu niewielkiego nacięcia o długości kilku milimetrów, przez niewielki kanał wprowadza endoskop bezpośrednio do miejsca występowania przepukliny. Tkanki otaczające miejsce występowania przepukliny są ostrożnie odsuwane bez ich rozcinania, dzięki temu mięśnie i więzadła przykręgosłupowe zostają nienaruszone. Neurochirurg ostrożnie z pomocą endoskopu usuwa przepuklinę krążka międzykręgowego, następnie po usunięciu narzędzi chirurgicznych zakłada niewielkie szwy.
Kluczowe korzyści jakie daje zabieg endoskopowy:
Stenoza jest to zwężenie kanału kręgowego powodującego brak miejsca dla znajdujących się w tym kanale struktur nerwowych. Najczęściej do zwężenia kanału, dochodzi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Do zwężenia kanału dochodzi w wyniku zmian przerostowych w zakresie wszystkich elementów tworzących kręgosłup: dysków międzykręgowych, więzadeł oraz kości. Uważa się, że proces degeneracji rozpoczyna się od krążków międzykręgowych, natomiast stenoza lędźwiowa jest „produktem” końcowym.
Najczęstszymi objawami choroby są:
Pierwszym objawem sygnalizującym chorobę jest pojawianie się bólu po chodzeniu, który ustępuje podczas pochylenia się do przodu, z upływem czasu odległość którą można przejść diametralnie skraca się i pojawiają się problemy w poruszaniu. Stenoza nazywana jest chorobą cywilizacyjną ponieważ najczęściej pojawia się u osób prowadzących siedzący tryb życia.
Leczenie stenozy kręgosłupa
Leczenie stenozy kanału kręgowego polega na takim jego poszerzeniu, aby uzyskać zmniejszenie lub ustąpienie objawów związanych z tym procesem. Metodą małoinwazyjną pozwalającą na poszerzenie kanału kręgowego, bez jednoczesnej dużej operacji, jest wybiórcze usunięcie tych struktur kręgosłupa, które uciskają na korzenie nerwowe i powodują dolegliwości. Minimalny dostęp chirurgiczny zapewnia większe bezpieczeństwo w trakcie zabiegu, ponieważ rzadziej dochodzi do niestabilności na operowanym poziomie Ograniczony dostęp to nie tylko niewielka kilkumilimetrowa blizna, ale także, znacznie szybsza rekonwalescencja trwająca tylko kilka tygodni.
Ostateczny koszt zabiegu ustalany jest po konsultacji kwalifikacyjnej.
Cena zabiegu zawiera koszt konsultacji z anestezjologiem i badań laboratoryjnych.
Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z naszym koordynatorem:
DANE REJESTROWE:
Vratislavia Medica Sp. z o .o.
ul. Lekarska 1, 51-134 Wrocław
KRS: 0000373981 NIP: 898-21-83-459
Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Wysokość Kapitału Zakładowego 65.670.000,00 zł w całości wpłacony
Rachunek bankowy w Santander Bank Polska S.A. o numerze:
67 1090 1522 0000 0001 2352 7868