ul. Lekarska 1, Wrocław

Adres Szpitala

(71) 387 66 00

Rejestracja

Pon. - Pt.: 7:00 - 20:00

Godziny otwarcia

Staw barkowy odpowiada za największy zakres ruchu kończyn górnych w związku, z tym jest narażony na różnego rodzaju przeciążenia oraz urazy, powstające wskutek wykonywania codziennych czynności lub podczas wysiłku fizycznego.

Staw barkowy składa się ze stawu ramiennego, barkowo-obojczykowego, mostkowo-obojczykowego oraz przestrzeni podbarkowej.

Dolegliwości bólowe ze strony stawu barkowego mogą być spowodowane przeciążeniem, urazem lub zmianami zwyrodnieniowymi, jednak te ostatnie występują dosyć rzadko w porównaniu do innych stawów. W przypadku uszkodzenia stawu barkowego, pojawiający się ból może uniemożliwić normalne poruszanie całą kończyną górną. Staw barkowy można leczyć zachowawczo wykorzystując odpowiednio dobrane techniki oraz metody rehabilitacyjne. Zabiegi rehabilitacyjne połączone z leczeniem przeciwzapalnym mogą być wystarczające przy niektórych urazach stawu barkowego, którym towarzyszy niewielki ból. W większości przypadków, w których dochodzi do poważniejszego oraz bardziej rozległego uszkodzenia stawu barkowego jedynym wyjściem może być zabieg operacyjny.

We Vratislavia Medica specjalizujemy się w leczeniu wszystkich schorzeń stawu barkowego, zarówno poprzez zastosowanie innowacyjnych metod fizjoterapeutycznych, jak również szerokiego spektrum zabiegów operacyjnych.

Najczęstsze schorzenia

W naszej ofercie

Nasi specjaliści

Schorzenia i wykonywane zabiegi

Artroskopia jest to małoinwazyjna metoda leczenia schorzeń i urazów stawu barkowego, które powodują między innymi dolegliwości bólowe, ograniczenia ruchomości oraz niestabilność stawu. Zabieg metodą artroskopową przeprowadzany jest w celach diagnostycznych oraz leczniczych.

Korzyści dla pacjenta wynikające z przeprowadzenia zabiegu metodą artroskopową

  • zabieg małoinwazyjny – niewielka ingerencja chirurgiczna w tkanki
  • niewielkie blizny pooperacyjne (kilka milimetrów)
  • krótki okres hospitalizacji – pacjent wypisywany jest do domu w następnej dobie od zabiegu
  • krótki okres rekonwalescencji i szybki powrót do dawnej sprawności i aktywności

Wskazania do zabiegu artroskopowego

Najczęściej występującymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu artroskopii stawu barkowego są:

  • zapalenie kaletki podbarkowej
  • uszkodzenie stożka rotatorów
  • ciasnota podbarkowa
  • uszkodzenie obrąbka stawowego
  • masywne zwapnienia ścięgien stożka
  • niestabilność stawu barkowo-obojczykowego
  • obecność wolnych ciał chrzęstno-kostnych

Jak wygląda zabieg artroskopii stawu barkowego

Zabieg wykonywany jest w ułożeniu pacjenta w pozycji wpółsiedzącej lub bocznej, tak aby operowany staw mógł zostać położony na specjalnym wysięgniku. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Podczas zabiegu ortopeda wykonuje niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcia, następnie wypełnia staw specjalnym roztworem soli fizjologicznej, który ma za zadanie naciągnąć torebkę stawową, co umożliwi operatorowi lepszy wgląd w pole operacyjne. Przez nacięcia wprowadzany jest do stawu endoskop zakończony kamerą, z której obraz z wnętrza stawu wyświetlany jest na monitorze 4K, dzięki któremu ortopeda może dokładnie zdiagnozować schorzenie oraz za pośrednictwem specjalistycznych narzędzi przeprowadzić zabieg naprawczy uszkodzonych struktur.

Zalecenia po zabiegu

  • Po zabiegu operowana kończyna unieruchamiana jest w specjalnej ortezie lub temblaku przez okres 1-2 tygodni. Usunięcie szwów odbywa się po około 10-14 dniach od zabiegu.
  • Integralną częścią zabiegu operacyjnego jest fizjoterapia pooperacyjna, dzięki której skrócony zostaje okres rekonwalescencji i umożliwiony jest szybszy powrót pacjenta do sprawności. Głównym celem fizjoterapii jest odtworzenie prawidłowego wzorca ruchu ramienno-łopatkowego.

Cennik

Ostateczny koszt zabiegu ustalany jest po konsultacji kwalifikacyjnej.
Cena zabiegu zawiera koszt konsultacji z anestezjologiem i badań laboratoryjnych.

Odtwórz wideo

#dobrehistorie

Poznaj historie pacjentów Vratislavia Medcia.
Zapraszamy do serii filmów przedstawiających pacjentów, którym pomogliśmy.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z naszym koordynatorem: