Strona główna » Rehabilitacja » Fizjoterapia ambulatoryjna » Fizjoterapia po mastektomii
Mastektomia jest to najbardziej radykalna metoda chirurgicznego leczenia raka piersi i przeprowadzana jest przede wszystkim w przypadku nowotworu złośliwego. Zabieg ten polega na odjęciu jednej lub obu piersi wraz z całą tkanką gruczołu, brodawką sutkową i częścią pokrywającej go skóry. Mastektomia jest dla kobiet bardzo dużym przeżyciem psychicznym, emocjonalnym oraz fizycznym, po którym muszą zaakceptować zmiany w swoim wyglądzie oraz dzięki wsparciu fizjoterapeutów odzyskać pełną sprawność fizyczną. W zależności od wielkości zabiegu oraz indywidualnych uwarunkowań, każda z pacjentek może czuć się inaczej, a sam okres rekonwalescencji może być różny.
Rehabilitacja po zabiegu jest niezwykle ważna, ponieważ pomaga zredukować następstwa operacji, tj. przykurcze, obrzęki limfatyczne, zastoje, zmiany w postawie, nie dopuszcza do powstawania stanów zapalnych oraz mobilizuje bliznę.
Oferujemy fizjoterapię ambulatoryjną oraz w ramach pobytu na oddziale rehabilitacyjnym.
Terapia manualna, czyli leczenie struktur kręgosłupa i stawów obwodowych rękami terapeuty w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych jest wykorzystywana od bardzo dawna. Jest najbardziej naturalnym sposobem przynoszenia ulgi w cierpieniu jednemu człowiekowi rękami drugiego człowieka i jak przed wiekami, tak po dzień dzisiejszy terapia manualna pozostaje jedną z niewielu dziedzin, gdzie terapeuta ma bezpośredni kontakt z chorym, a leczenie odbywa się bez udziału środków farmakologicznych, skomplikowanej aparatury czy też noża chirurgicznego.
Terapia manualna zajmuje się badaniem i leczeniem tzw. zaburzeń czynnościowych w narządzie ruchu oraz określeniem przyczyn, które mogły do nich doprowadzić. Głównym działaniem terapii manualnej jest wykrywanie i usuwanie deficytów ruchowych (barier czynnościowych) zarówno w odniesieniu do ruchomości stawów kręgosłupa, krążka międzykręgowego, stawów obwodowych, jak i ruchomości tkanek miękkich związanych z narządem ruchu: skóry, tkanki podskórnej, powięzi, więzadeł, torebek stawowych, ścięgien, a przede wszystkim mięśni. Leczenie i ustępowanie dolegliwości bólowych jest niejako konsekwencją przywracania prawidłowych funkcji narządu ruchu. We Vratislvia Medica nasz doświadczony zespół fizjoterapeutów wykorzystuje w codziennej pracy z pacjentem metody i techniki wg różnych koncepcji, przyczyniają się do poprawy stanu funkcjonalnego narządu ruchu, ale także regresji objawów. Do najbardziej znanych metod terapii manualnej należą: koncepcja Ackermanna, Hartmana, Mulligana, Kaltenborna-Evjentha czy Levitt’a oraz manipulacja powięziowa FDM (Fascial Distortion Model wg Typaldosa).
W jakich schorzeniach wykorzystuje się terapię manualną?Fizjoterapia w wodzie pozwala poprawić sprawność fizyczną i psychiczną, dlatego jest rekomendowana pacjentkom po zabiegu mastektomii. Przykurcze mięśniowe są częstymi powikłaniami występującymi po zabiegu, jednak dzięki terapii wykonywanej w odciążeniu mogą zostać całkowicie usunięte. Podczas fizjoterapii w wodzie wykonywane są ćwiczenia zwiększające ruchomość i rozluźniające napięte struktury w obrębie obręczy barkowej, likwidujące obrzęk limfatyczny, oraz zapobiegające powstawaniu wtórnej skoliozy. Fizjoterapia w wodzie pomaga w redukcji stresu i pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie.
Fizjoterapia w wodzie prowadzona jest komfortowych i kameralnych warunkach na basenie rehabilitacyjnym, w ciepłej wodzie (temp. 32o). Otoczenie basenu oraz sam basen wykonany jest z antypoślizgowych kafli i posiada wiele poręczy. Zbiornik wodny jest w pełni przystosowany do prowadzenia zajęć fizjoterapeutycznych, gdyż posiada dwie głębokości (0,75m i 1,35m).
Głęboka oscylacja (deep oscillation) jest zabiegiem, który polega na działaniu przerywanego pola elektrostatycznego, powstającego podczas zabiegu między aplikatorem a tkankami pacjenta. W porównaniu do innych zabiegów głęboka oscylacja oddziałuje na głębokie warstwy tkanek – skóra, tkanka łączna, tkanka tłuszczowa podskórna, mięśnie, naczynia krwionośne i limfatyczne – nie wywołując efektów ubocznych. Głęboka oscylacja ma bardzo silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Metoda ma znaczną przewagę na innymi terapiami mechanicznymi. Zabieg można stosować we wszystkich tych przypadkach, gdzie występują przeciwwskazania do tradycyjnych zabiegów, zwłaszcza w ciężkich i rozległych urazach jak stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia i w przypadkach trudno gojących się ran. Zabieg z powodzeniem zaleca się w terapii przed – i pooperacyjnej, głęboka oscylacja stymuluje i przyspiesza proces gojenia ran.
Wskazania
Wśród szerokiej gamy zabiegów fizykoterapeutycznych znajduje się również terapia promieniami podczerwonymi przy wykorzystaniu lampy Sollux. Lampy emitujące promieniowanie podczerwone posiadają właściwości zdrowotne i biostymulacyjne, które przekładają się na działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, lecznicze przy zmianach skórnych, a także w kontuzjach.
Wskazania do zabiegu:
Przeciwwskazania do zabiegu:
Przebieg zabiegu:
Czas zabiegu wynosi przeciętnie od 15 do 20 minut. Podczas zabiegu terapueta kontroluje stan pacjenta i sprawdza odczyn pojawiający się na skórze. Po zabiegu pacjent powinien odpocząć około 20 minut.
* Galwanizacja, jonoforeza, elektrostymulacja jedno i dwubiegunowa, prądy diadynamiczne, tenoliza, TENS, prądy treberta i intereferencyjne, fonoferenza, ultradźwięki, światłolecznictwo, laseroterapia, magnetoterapia, diatermia, krioterapia miejscowa
DANE REJESTROWE:
Vratislavia Medica Sp. z o .o.
ul. Lekarska 1, 51-134 Wrocław
KRS: 0000373981 NIP: 898-21-83-459
Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Wysokość Kapitału Zakładowego 65.670.000,00 zł w całości wpłacony
Rachunek bankowy w Santander Bank Polska S.A. o numerze:
67 1090 1522 0000 0001 2352 7868