Z roku na rok coraz większa liczba osób mierzy się z wypaleniem zawodowym. Stres związany z wyzwaniami i złym zarządzaniem pracą dotyczy nie tylko jednostki, ale również całego przedsiębiorstwa i społeczeństwa. Wyższe wymagania na stanowiskach pracy oraz nadmiar obowiązków zaburzających work-balance, w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do krytycznego zmęczenia. W tym artykule postaramy odpowiedzieć na pytania:
- Powody wypalenia zawodowego – ile osób dotyka i z czego wynika ten problem?
- Objawy wypalenia zawodowego – jak rozpoznać, że jesteś wypalony zawodowo?
- Skutki wypalenia zawodowego – jak wpływa na Twoje życie i pracę?
- Dlaczego warto sięgnąć po pomoc specjalisty?
- Jakie korzyści może przynieść wsparcie psychologiczne w ramach środowiska pracy?
- Jak terapia może pomóc Ci przetrwać i odzyskać radość z pracy oraz przyczynić się do rozwoju osobistego i sukcesu zawodowego
- Skorzystaj z pomocy specjalisty i odzyskaj równowagę w życiu zawodowym i osobistym
Powody wypalenia zawodowego – ile osób dotyka i z czego wynika ten problem?
Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pokazują, że aż 75% pracowników doświadcza objawów wypalenia zawodowego w różnym stopniu. To bardzo wysoka liczba, która świadczy o rozległości tego problemu w społeczeństwie.
Jeszcze w latach 90. uważano, że wypalenie zawodowe dotyczy głównie osób, sprawujących zawody społeczne np. nauczycieli, pracowników społecznych, policjantów oraz urzędników. Sądzono, że powodem wypalenia jest konieczność dzielenia trosk innych i pomoc potrzebującym. Oczekuje się od danej osoby, że będzie przez cały czas uważnie słuchała, wykazywała się empatią i pomysłowością. Jednak nie tylko w zawodach społecznych może dojść do wypalenia zawodowego. Wiąże się ono bardzo często ze źle zorganizowanym środowiskiem pracy, gdzie występują częste napięcia interpersonalne. Przyczynami są też: odsuwanie własnych potrzeb i interesów na dalszy plan, zbyt niski poziom wsparcia społecznego, a także nadmierne obciążenie fizyczne i emocjonalne.
Objawy wypalenia zawodowego – jak rozpoznać, że jesteś wypalony zawodowo?
Kiedy stopniowo spada jakość życia, coraz trudniej zmotywować się do działania, a kontakty z innymi przybierają negatywną i cyniczną formę – możemy mieć do czynienia z wypaleniem zawodowym. Na jego objawy składają się trzy główne elementy: wyczerpanie emocjonalne, obniżenie poczucia własnych osiągnięć i depersonalizacja. Przyjrzyjmy im się bliżej:
- wyczerpanie emocjonalne występuje najczęściej jako poczucie zmęczenia, brak energii i radości z życia. Zwykle są to objawy psychosomatyczne, wiążące się z brakiem regeneracji, ciągłym napięciem lub znużeniem. Częste są także nadmierna drażliwość i wysoka impulsywność.
- obniżenie poczucia własnych dokonań, czyli spadek poczucia własnej wartości na gruncie zawodowym. U obciążonej osoby zmniejszają się: wydajność pracy, skuteczność i efektywność. Trudności wynikające ze stresującej pracy i środowiska, utrudniają naukę nowych umiejętności, co może powodować spadek poczucie sprawczości oraz niechęć do podejmowania decyzji.
- depersonalizacja, tutaj oznacza zmianę podejścia do otoczenia. Osoba wypalona zawodowo może zachowywać się cynicznie, mieć negatywne podejścia oraz dystansować się. Wynika to z wyczerpania emocjonalnego, które często prowadzi do obojętności, a w skrajnych przypadkach – dehumanizacji.
Skutki wypalenia zawodowego – jak wpływa na Twoje życie i pracę?
Osoba borykająca z wypaleniem zawodowym najczęściej nie ma energii, bywa sfrustrowana, trudno jest jej znaleźć motywację do działania i przez cały czas okazywać duże zaangażowanie. Trudności w pracy nie wynikają u tej osoby jedynie ze zmęczenia, skoro czasami jesteśmy zmęczeni, a jednak nie posiadamy pozostałych objawów. Wypalenie dotyka częściej tych, którzy zaczynali pracę na swoim stanowisku z ogromnymi chęciami i zapałem, mając wobec siebie bardzo wysokie wymagania. Przy dodatkowych przeciwnościach, takich jak sytuacje zagrażające, niepewność zatrudnienia czy sprzeczne wymagania kierownictwa, jednostka powoli traci złudzenia i energię do życia.
Utrudniona regeneracja może prowadzić do przeciążeń i podwyższonej podatności na choroby u osób z wypaleniem zawodowym. Ktoś kto dystansuje się od współpracowników, znajomych i najbliższych, będzie czuł się wyobcowany i pozostawiony sam sobie w obliczu problemu. Jeśli konflikty w relacjach zawodowych pogłębiają się, a motywacja do rozwijania umiejętności spada, wypalenia zawodowe w bardzo negatywny sposób odbije się na wynikach pracy. O ile nie sięgnie się po pomoc specjalisty, wypalenie może doprowadzić do utraty pracy oraz poważnych problemów w życiu prywatnym.
Dlaczego warto sięgnąć po pomoc specjalisty?
Wiemy już, że wypalenie zawodowe może bardzo negatywnie wpływać na naszą karierę oraz sferę osobistą. Warto zatem skorzystać z pomocy psychologów lub psychiatrów, którzy są odpowiednio wykształceni i doświadczeni, aby sprawnie wspierać przezwyciężenie wypalenia zawodowego. Oto powody, aby sięgnąć po pomoc profesjonalistów:
- Specjalista potrafi odpowiednio zdiagnozować wypalenie zawodowe i jego przyczyny. Dzięki temu dowiesz się, co w środowisku pracy nie służy twojemu samopoczuciu i będziesz wiedział, jakie podjąć kroki, aby w przyszłości uniknąć ryzyka wypalenia.
- Psychologowie i psychiatrzy zapewniają indywidualne podejście, dlatego są skuteczni. Wspólnie ze specjalistą opracujesz plan działania, w pełni dostosowany do Twoich celów i potrzeb. Świadomie podejmowane kroki w ramach terapii, są bardziej efektywne, przez co prowadzą do zwiększenia motywacji.
- Dostaniesz odpowiednie narzędzia do pracy na sobą. Nauczysz się sprawnego zarządzania emocjami, pracy nad stresem, a także wdrożysz lepsze nawyki, które poprawią Twoje samopoczucie. Otrzymana wiedza z pewnością przyda Ci się, nie tylko w sferze zawodowej, ale też osobistej.
- Specjalista zapewnia pełną dyskrecję, dlatego bez obaw możesz dzielić się swoimi wątpliwościami, przemyśleniami i zadawać nurtujące Cię pytania. Znalezienie dobrego psychologa lub psychiatry, to znalezienie dla siebie wsparcia. Podczas terapii możesz oczekiwać obiektywnych uwag od prowadzącego, które będą miały pozytywny wpływ na Twoją dalszą karierę.
Niewykluczone, że potrzebujesz wiedzy na temat mądrych sposobów angażowania się w pracę, do których z pewnością należy umiejętność jasnego stawiania granic. Prowadzący będzie Cię wspierał w poszukiwaniu harmonii pomiędzy Twoimi ambicjami i ich realizacją, a obowiązkami i odpowiedzialnością. Indywidualne podejście prowadzącego terapię, gwarantuje wsparcie w rozwoju słabszych ogniw, przy jednoczesnym wykorzystaniu Twojego potencjału. Obiektywny specjalista zagwarantuje Ci świeże spojrzenie na Twoją dotychczasową sytuację, aby poszerzyć Twój horyzont i we właściwym dla Ciebie tempie przywrócić motywację i energię do działania.
Jakie korzyści może przynieść wsparcie psychologiczne w ramach środowiska pracy?
Firmy coraz częściej korzystają ze wsparcia psychologicznego, które polega na znalezieniu powodów wypalenia zawodowego wśród pracowników i wprowadzeniu odpowiednich zmian. Psychologowie w środowisku firmowym mają możliwość obserwacji i stworzenia sposobów, aby usunąć lub zmniejszyć czynniki wywołujące negatywny stres. Bardzo ważna jest edukacja kadry menedżerskiej, pod kątem sposobów komunikacji i zarządzania pracą. Właściwie sformułowane komunikaty dotyczące pracy, pozwalają na skuteczniejsze wykonywanie obowiązków, poprzez unikanie zbędnych nieporozumień i nieprawidłowości. Kolejnym istotnym czynnikiem jest właściwe planowanie czasu pracy, które zapobiega nadmiernemu przepracowaniu się jednostek. Organizacja pracy jest istotna także w kontekście planowania poszczególnych procesów, kiedy zależy nam na dopasowaniu przestrzeni roboczej do potrzeb pracownika, co znacznie poprawia komfort pracy. W prawidłowo zorganizowanym środowisku pracy, można otrzymać wsparcie, choćby wśród współpracowników. Wykwalifikowani specjaliści pomogą zapewnić lepsze warunki, co ma przełożenie na zaangażowanie pracowników, a ostatecznie – zwiększenie wyników osiąganych przez całą firmę.
Jak terapia może pomóc Ci przetrwać i odzyskać radość z pracy oraz przyczynić się do rozwoju osobistego i sukcesu zawodowego
Terapia jest właściwym miejscem na znalezienie przyczyny stresu związanego z pracą, które prowadzą wiele osób do wypalenia zawodowego. Prowadzący specjalista może nauczyć Cię metod komunikacji, dzięki którym unikniesz negatywnego stresu i będzie Ci łatwiej radzić sobie w trudnych warunkach. Nauczysz się jak zarządzać emocjami i asertywnie wyrażać się, co zdecydowanie może poprawić kontakty zawodowe. Wdrożenie odpowiednich nawyków oraz specjalistyczne wsparcie, może przyczynić się do wzrostu poczucia sprawczości.
Korzyści wynikające z terapii przekraczają znacznie samo radzenie sobie z wypaleniem zawodowym. Przez terapię dowiesz się bardzo dużo na swój temat, zrozumiesz swoje potrzeby i wartości, a także zdobędziesz nowe umiejętności interpersonalne. To pozwoli Ci na efektywną komunikację, budowanie zdrowych relacji i kreowanie równowagi między pracą a życiem osobistym.
Podczas terapii masz zagwarantowaną dyskrecję, możesz czuć się bezpiecznie, co jest niezbędne do skutecznej współpracy. Jeżeli znajdziesz odpowiedniego specjalistę, terapia będzie dla Ciebie szansą na uświadomienie sobie swoich prawdziwych predyspozycji i potrzeb oraz umiejętności, które możesz rozwijać. Wszystkie zebrane informacje przydadzą Ci się, w doprecyzowaniu twoich celów zawodowych, podczas dalszego planowania kariery.
Skorzystaj z pomocy specjalisty i odzyskaj równowagę w życiu zawodowym osobistym
Wypalenie zawodowe jest powszechnym problemem, który może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia i życia zawodowego. Należy pamiętać, że opisywany problem nie jest wyłącznie problemem danej osoby, ale często całego środowiska, w którym ta osoba pracuje. Pracodawcy także korzystają na zapewnieniu swoim pracownikom wsparcia psychologów – firmy z prawidłowo działającym środowiskiem wewnętrznym, osiągają znacznie lepsze wyniki. Pracownik, który ma gwarancję poczucie bezpieczeństwa i właściwy work-balance, jest bardziej wydajny i częściej osiąga dłuższy staż w danej firmie.
Z pewnością warto sięgnąć po pomoc specjalisty, takiego jak doświadczony psycholog lub psychiatra, który pomoże zdiagnozować, zrozumieć i poradzić sobie z wypaleniem zawodowym. Podczas terapii otrzymasz skuteczne narzędzia do pracy nad sobą, które pomogą Ci przywrócić równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Nie odwlekaj skorzystania z pomocy specjalisty, jeżeli dostrzegasz u siebie symptomy wypalenia zawodowego.
Autor:
Mgr Aneta Burdon
Psycholożka, psychoterapeutka
Źródła:
dr Magdalena Kraczla, Wypalenie zawodowe jako efekt długotrwałego stresu, “Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Humanitas. Zarządzanie”, 2/2013, s. 69-81.
Nik Chmiel, Stres a zdrowie pracowników, [w:] Psychologia pracy i organizacji, Gdańsk 2002, s. 170-198.
Stanisława Tucholska, Christiny Maslach koncepcja wypalenia zawodowego: etapy rozwoju, “Przegląd psychologiczny”, T: 44, 3/2001, s. 301-317.