ul. Lekarska 1, Wrocław

Adres Szpitala

(71) 387 66 00

Rejestracja

Pon. - Pt.: 7:00 - 20:00

Godziny otwarcia

Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów, którzy na co dzień borykają się z dolegliwościami ze strony stawów skroniowo-żuchwowych, które mogą wynikać z prowadzonego trybu życia. Warto pamiętać, że organizm ludzki jest bardzo złożony i nierzadko zdarza się, że przyczyna dolegliwości występujących w jednym miejscu zlokalizowana jest w innym, dlatego fizjoterapeuta stosuje podejście holistyczne, patrząc całościowo na problemy zdrowotne pacjenta.

Celem rehabilitacji stomatologicznej jest relaksacja okolic stawów skroniowo-żuchwowych, normalizacja napięcia mięśni wewnątrz i na zewnątrz jamy ustnej oraz przywrócenie prawidłowej ruchomości w obrębie stawów.

Jakie są przyczyny  dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych?

Organizm ludzki to system naczyń połączonych, które mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego stres, nieprawidłowa postawa ciała, niezdrowa lub uboga w składniki odżywcze dieta, nieuzupełnione braki między zębowe, mogą mieć wpływ na pracę aparatu szczękowego. Szacuje się, że zaburzenia skroniowo-żuchwowe mogą dotyczyć nawet 12% populacji i stanowią najczęstszą przyczynę bólu w obrębie twarzoczaszki. Natomiast bruksizm może dotyczyć 8-16% osób dorosłych, a u dzieci nawet do 40%.

Jakie metody stosowane są w fizjoterapii stomatologicznej?

Metoda rehabilitacji stawów skroniowo-żuchwowych dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta i uzależniona jest od wielu czynników, m.in. przyczyny dolegliwości. Ze względu na jej wysoką skuteczność, staje się coraz bardziej popularna i stanowi zarówno podstawową metodę leczenia wielu schorzeń, jednak może być również zalecana jako uzupełnienie zabiegów dentystycznych, tj. ortodoncja, protetyka, chirurgia szczękowo-twarzowa.

Jeżeli odczuwasz nawracające bóle napięciowe głowy, Twoja szczęka mimowolnie się zaciska, doznałeś urazu w obrębie twarzy, kręgosłupa szyjnego, koniecznie umów się na konsultację z naszym fizjoterapeutą specjalizującym się w fizjoterapii stomatologicznej! 

Jakie są objawy dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych:

Kto powinien skorzystać z fizjoterapii stomatologicznej:

Stosowane metody fizjoterapeutyczne

Jest jedną z najbardziej skutecznych metod fizjoterapeutycznych stosowaną w dysfunkcjach stawów skroniowo-żuchwowych. Pomaga rozluźnić napięcie, zmniejszyć dolegliwości bólowe i przywrócić prawidłowe wzorce ruchowe. Metoda ta polega na uciskowej mobilizacji tkanek miękkich, stawów oraz krążka stawowego.

(Dry needling), metoda polega na nakłuciu punktu spustowego w mięśniu lub nakłuciu napiętego pasma mięśiowego za pomocą sterylnych i jednorazowych igieł służących do akupunktury. Celem zabiegu jest zmniejszenie bólu mięśniowo-powięziowego oraz dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych.
(Plastrowanie dynamiczne), jest skuteczną metodą stosowaną w leczeniu bólu i zmniejszeniu obrzęku, zalecaną między innymi po zabiegu chirurgicznym. Metoda ta polega na oklejeniu poszczególnych partii twarzy specjalistycznymi plastrami, które powodują uniesienie skóry oraz odpływ limfy, dzięki czemu zmniejsza się obrzęk oraz dolegliwości bólowe.
Jej celem jest normalizacja napięć i dysfunkcji zlokalizowanych w obrębie mięśni szkieletowych, poprzez zastosowanie odpowiednich form ucisku i ruchu w obrębie pasm mięśniowo-powięziowych. Ucisk i rozciąganie powodują „wyłączenie się” punktów spustowych.
Zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonania w domu, których celem jest rozluźnienie napięcia, wzmocnienie mięśni oraz korekcja wad postawy.

Nasi specjaliści

Cennik

Zainteresowana(y) fizjoterapią stomatologiczną?