ul. Lekarska 1, Wrocław

Adres Szpitala

(71) 387 66 00

Rejestracja

Pon. - Pt.: 7:00 - 20:00

Godziny otwarcia

Nietrzymanie moczu u kobiet – powszechny problem, łatwe i skuteczne metody leczenia

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które może dotknąć każdą kobietę, niezależnie od wieku czy stylu życia. To problem, który nie tylko wpływa na fizyczne zdrowie, ale również na samopoczucie, pewność siebie i jakość życia. Problem dotyczy co trzeciej kobiety na świecie i coraz częściej dotyka kobiet coraz to młodszych, sprawiając ze życie bez wkładki jest prawie niemożliwe.

Jednak niezależnie od tego, czy zmagasz się z lekkim nietrzymaniem moczu, czy też trudnymi przypadkami, warto wiedzieć, że istnieją nowoczesne i skuteczne metody leczenia, które pomogą odzyskać kontrolę nad pęcherzem i pewnością siebie. W tym artykule przyjrzymy się nietrzymaniu moczu u kobiet, wyjaśnimy, kto jest bardziej narażony na ten problem, jaka jest skuteczna metoda leczenia i jak wygląda sam zabieg, a także jakie są zalecenia pooperacyjne.

Nietrzymanie moczu – to duży problem, który dotyka wielu kobiet, coraz częściej młodych i aktywnych kobiet w wieku rozrodczym i okołomenopauzalnym.

Nietrzymanie moczu to stan, w którym kobieta traci kontrolę nad wyciekiem moczu z pęcherza. To częsty problem, który wpływa na życie wielu kobiet na całym świecie. Choć może Ci się wydawać wstydliwy i trudny do poruszenia, to ważne jest, aby zrozumieć, że nie jesteś sama. Nietrzymanie moczu może mieć różne nasilenie, od lekkiego wycieku podczas śmiechu kaszlu, wysiłku,  po całkowitą utratę kontroli nad pęcherzem. Istnieją jednak skuteczne metody leczenia, które pozwalają na odzyskanie radości i komfortu życia.

Wyróżnia się kilka rodzajów nietrzymania moczu, do najczęściej występujących należą:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – jest najczęściej występującym typem NTM, który spowodowany jest osłabieniem mięśni zwieracza cewki moczowej
  • OAB overactive bladder dry or wet – ten rodzaj schorzenia związany jest z nadmierną aktywnością (nadreaktywnością) mięśni wypieracza pęcherza moczowego, który zbyt szybko i wcześnie kurczy się, zanim sygnał dotrze do mózgu, efektem tego jest nagła i silna potrzeba oddania moczu
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia – w tym typie NTM problemem jest niemożność całkowitego opróżniania pęcherza i przez to jego szybkie napełnienie, ten rodzaj schorzenia najczęściej współtowarzyszy innym chorobom tj. przepuklina kręgosłupa, zwężenie kanału kręgowego etc.
  • mieszane nietrzymanie moczu – w tym typie schorzenia występują objawy związane z wysiłkowym nietrzymaniem moczu i parciami naglącymi

Kto jest narażony na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest w większości przypadków wynikiem ubytku kolagenu/ albo i defektu kolagenu, który często ma podłoże genetyczne i niezależnie od stylu życia prowadzi do niekontrolowanej utraty moczu.  Niemniej są czynniki, które predysponują do wcześniejszego pojawienia wyżej wymienionych schorzeń.

Nietrzymanie moczu może dotyczyć kobiet w różnym wieku, ale istnieją grupy bardziej narażone na wystąpienie tego problemu:

  • kobiety w okresie menopauzy – spadek poziomu estrogenów może osłabić mięśnie dna miednicy, co zwiększa ryzyko nietrzymania moczu
  • kobiety po porodzie – ciąża i poród mogą osłabić mięśnie dna miednicy, zbyt szybkie porody i przeciągające się fazy porodu maj wpływ na to, że nietrzymanie moczu jest częstym problemem po urodzeniu dziecka
  • kobiety starsze – wraz z wiekiem mięśnie dna miednicy mogą słabnąć, co zwiększa ryzyko nietrzymania moczu
  • osoby otyłe – nadmierne obciążenie ciała może naciskać na pęcherz i mięśnie dna miednicy, co prowadzi do nietrzymania moczu
  • osoby szczególnie genetycznie obciążone – niezależnie od stylu życia nietrzymanie moczu pojawia się bardzo wcześnie i w znaczącym stopniu ogranicza jakość życia.

Warto zrozumieć, że nietrzymanie moczu nie jest czymś, z czym trzeba się godzić. Istnieją skuteczne metody leczenia, które pozwalają na poprawę jakości życia.

Skuteczne metody leczenia we Vratislavia Medica

W szpitalu Vratislavia Medica pomagamy pacjentkom, które zmagają się z nietrzymaniem moczu. Nasz zespół specjalistów w dziedzinie uroginekologii oferuje nowoczesne, skuteczne i małoinwazyjne metody, które są skuteczne w leczeniu tego problemu.

Beznapięciowa taśma podtrzymująca cewkę TOT i TVT

Złotym standardem i jednymi z najskuteczniejszych metod leczenia nietrzymania moczu, są beznapięciowe taśmy podtrzymujące cewkę TVT (Tension-Free Vaginal Tape). Zabieg z wykorzystaniem taśmy pozwala na znaczną poprawę kontroli nad pęcherzem i minimalizuje występowanie niekontrolowanego wycieku moczu. Skuteczność tej metody leczenia wynosi około 96%, a efekty odczuwalne są niemal natychmiast.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg z użyciem taśmy może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki oraz wskazań medycznych. Podczas zabiegu lekarz umieszcza specjalną taśmę w okolicach cewki moczowej. Taśma ta podtrzymuje cewkę moczową w odpowiedniej pozycji, zapobiegając wyciekowi moczu. Po zabiegu pacjentka może potrzebować kilku dni na rekonwalescencję. Czas hospitalizacji wynosi najczęściej 2-3 dni.

Niemiecka precyzja, polska fantazja

Nietrzymanie moczu to problem, który można skutecznie leczyć. Niezależnie od nasilenia objawów czy wieku, istnieją skuteczne metody, które pozwalają na odzyskanie kontroli nad pęcherzem oraz poprawę jakości życia. We Vratislavia Medica prowadzimy skuteczne leczenie nietrzymania moczu z zastosowaniem technik małoinwazyjnych, które dają natychmiastowe efekty, a ich skuteczność wynosi około 96%. Jednym z ekspertów ginekologii zajmującym się leczeniem tego schorzenia jest dr n. med. Andrzej Kuszka, który posiada ponad 17-letnie doświadczenie w zakresie leczenia nietrzymania moczu i rekonstrukcji narządów miednicy. Dr Kuszka zdobywał wiedzę i doświadczenie, pracując w niemieckich klinikach uroginekologicznych, otrzymał również wyjątkowy na skalę niemieckich ginekologów certyfikat chirurga dna miednicy III stopnia (niem. AGUB e.V.) od Związku ds. Uroginekologii i Plastycznej Rekonstrukcji Dna Miednicy, co czyni go jednym z 30 ekspertów tej rangi.

Nie wahaj się szukać pomocy – odzyskanie kontroli nad swoim ciałem i życiem jest możliwe. Nie pozostawaj w cieniu, przekonaj się, że istnieje rozwiązanie dla Twojego problemu i wróć do pełni zdrowia oraz komfortu życia. Jeżeli chciałabyś uzyskać więcej informacji na temat możliwości leczenia, skontaktuj się z naszym Koordynatorem pod numerem +48 885 881 493 lub mailowo vm************@vr****************.pl