ul. Lekarska 1, Wrocław

Adres Szpitala

(71) 387 66 00

Rejestracja

Pon. - Pt.: 7:00 - 20:00

Godziny otwarcia

Stopa to biomechaniczna machina, której zadaniem jest nie tylko dźwiganie ciężaru ciała, ale przede wszystkim wielokierunkowe przemieszczanie się: chodzenie, bieganie, skakanie, hamowanie i właściwa reakcja podczas sytuacji niestabilnych. Stopy pełnią również funkcję amortyzacyjną dla pozostałych stawów.

Niestety, bardzo często zapominamy o tym, jak ważną rolę pełnią stopy. Niedobór codziennej aktywności fizycznej, stres oraz nieodpowiednie techniki uprawiania sportu, mogą powodować słabnięcie mięśni pilnujących prawidłowej postawy, może to doprowadzić do różnego rodzaju kontuzji lub urazów. Przywrócenie prawidłowej sprawności tego tak ważnego narządu ruchu jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia oraz rehabilitacji.

Najczęstsze schorzenia

W naszej ofercie

Nasi specjaliści

Schorzenia i wykonywane zabiegi

Nieprawidłowe ustawienie stóp może powodować reakcję łańcuchową wpływającą na postawę całego ciała, w szczególności kolan, bioder oraz kręgosłupa. Najczęstszymi objawami źle ustawionych stóp są płaskostopie, bóle stóp, bóle pleców, bóle stawów kolanowych i biodrowych, jak również haluksy oraz palce młotkowate.

Małoinwazyjny zabieg HyProCure

Specjaliści ze szpitala Vratislavia Medica stosują innowacyjne i małoinwazyjne zabiegi korygujące nieprawidłowe ustawienie stóp oraz hipepronancję m.in. metodą HyProCure. Metoda HyProCure stosowana jest w leczeniu powszechnego schorzenia stopy, w którym kostka skręca się do środka, natomiast stopa układa się na zewnątrz. Schorzenie to powoduje obsunięcie się kości skokowej do przodu, poza kość piętową, prowadząc do zapadnięcia się zatoki stępu. W ten sposób naturalny łuk stopy zapada się (płaskostopie). Podczas zabiegu korygującego umieszcza się implant HyProCure w naturalnie występującej przestrzeni znajdującej się między kośćmi, zadaniem implantu jest natychmiastowe ustawienie oraz stabilizacja tylnej części stopy.

Korzyści, jakie daje zastosowanie innowacyjnego implantu hyprocure:

 • powstrzymuje zapadanie się zatoki stępu
 • poprawia ustawienie stopy
 • przywraca naturalny zakres ruchów stawu
 • przywraca prawidłowy balans ciała
 • zabieg jest małoinwazyjny i trwa około 20 minut
 • implant umieszczany jest w naturalne występującej przestrzeni między kośćmi stawu
 • zabieg może być uzupełnieniem innych procedur medycznych wykonywanych w stawie skokowym.

W szpitalu Vratislavia Medica zabieg HyProCure wykonywany jest przez ortopedę lek. Dominika Orzechowskiego.

Co to jest haluks?

Haluks (Hallux valgus), powszechnie znany jako paluch koślawy, to deformacja stopy, w której wielki palec skierowany jest w kierunku pozostałych palców, a jego nasada powiększa się, tworząc charakterystyczną guzkowatość. Schorzenie to występuje najczęściej u kobiet, ale może dotyczyć  również mężczyzn.

Niestety haluksy nie są wyłącznie problemem natury estetycznej, bardzo często towarzyszy im ból, pojawiają się problemy z chodzeniem oraz funkcją stopy. Paluch przestaje być wystarczająco mocnym punktem podparcia w trakcie chodu, pogarsza się wytrzymałość ścięgien i mięśni stopy. Pozornie niewielka dysfunkcja ma wpływ na motorykę całego stawu, dlatego nie należy bagatelizować tego schorzenia.

Przyczyny powstawania haluksów

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju haluksów. Wśród najważniejszych można wymienić:

 • płaskostopie
 • choroby ścięgna Achillesa
 • choroby reumatologiczne
 • uszkodzenie mięśnia piszczelowego tylnego
 • skłonność genetyczną
 • otyłość
 • noszenie nieodpowiednich butów tj. buty z wąskimi i szpiczastymi czubkami oraz o słabej amortyzacji (np. balerinki, trampki)
 • nadmierne obciążenie stopy długotrwałe stawanie na palcach

Najczęstsze objawy haluksów:

 • zniekształcenie palucha – wielki palec skierowany jest w kierunku pozostałych palców stopy, jego nasada staje się widocznie większa
 • ból i dyskomfort podczas chodzenia – dolegliwości mogą pojawić się podczas noszenia węższych butów
 • ograniczona ruchomość – paluch może stać się sztywny, co utrudnia komfortowe chodzenie

Metody leczenia

Nieoperacyjne metody leczenia:

W przypadku łagodnych przypadków hallux valgus, możliwe jest zastosowanie metod nieoperacyjnych, takich jak:

 • zmiana obuwia – unikanie obuwia, które uciska palce, może pomóc w złagodzeniu objawów
 • użycie wkładek ortopedycznych – indywidualnie dostosowane wkładki mogą pomóc w rozłożeniu nacisku na stopę
 • ćwiczenia i fizjoterapia: Wzmocnienie mięśni stopy może pomóc w stabilizacji palucha

Operacyjne metody leczenia:

W przypadku zaawansowanych zmian w których leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, jedyną skuteczną formą leczenia jest zabieg operacyjny. Istnieje wiele metod i technik operacyjnych haluksów, które dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Zabieg polega na  korekcji położenia stawu i fragmentu kości, najczęściej wykonuje się go poprzez nacięcie kości i przesunięcie jej na prawidłową pozycję oraz zespolenie jej za pomocą implantów tytanowych lub biowchłanialnych. Blizna pooperacyjna ma około 4 cm.

Zabieg operacyjny haluksów może być wykonany razem z innymi zabiegami korekcyjnymi palców stopy tj. palec młotkowaty (młoteczkowaty) czy szponiasty.

Rehabilitacja po zabiegu

Po operacji ważne jest zastosowanie odpowiedniej fizjoterapii pooperacyjnej oraz zabiegów fizykoterapeutycznych, które przyspieszą proces regeneracji i pomogą w powrocie do pełnej sprawności. W szpitalu Vratislavia Medica możesz skorzystać z rehabilitacji stacjonarnej (pobytów rehabilitacyjnych) oraz ambulatoryjnej. Zabiegi i metody fizjoterapeutyczne dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta.

Zerwane ścięgno Achillesa jest jedną z najczęstszych kontuzji sportowych, która może wykluczyć z aktywności fizycznej przez dłuższy czas.

W szpitalu Vratislavia Medica wykujemy małoinwazyjny zabieg szycia ścięgna Achillesa z wykorzystaniem specjalistycznego systemu, który z wyglądu przypomina widelec. Jest to rewolucyjne rozwiązanie, które minimalizuje potrzebę dużych nacięć i przyspiesza proces gojenia. System ten umożliwia precyzyjne i przezskórne wprowadzenie szwów oraz bezpośrednią kontrolę zszywanego ścięgna Achillesa. Dzięki niemu, oba końce ścięgna mogą się skutecznie zrosnąć, umożliwia to powrót do uprawiania sportu w krótkim czasie.

Główne korzyści z zastosowania tej metody leczenia, to:

 • szybszy powrót do normalnej aktywności fizycznej
 • skrócenie czasu rekonwalescencji
 • minimalne naruszenie tkanek
 • zmniejszenie ryzyka powikłań

Należy pamiętać, że wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od wielu czynników, dlatego należy skonsultować się z ortopedą, który na podstawie badań diagnostycznych oraz wywiadu medycznego zaleci odpowiednią i indywidualną formę leczenia.

Deformacja palca młotkowatego to zniekształcenie, które może dotyczyć drugiego, trzeciego lub czwartego palca stopy, jest schorzeniem polegającym na zgięciu palca w kierunku podeszwowym w stawie międzypaliczkowym w taki sposób, że przypomina „młotek”. Najczęściej deformacja dotyczy II palca stopy, który jest najdłuższy. We wczesnym stadium schorzenia palce zachowują swoją ruchomość i mogą zostać skorygowane dzięki odpowiedniej fizjoterapii, jednak przy bardziej zaawansowanych zmianach skuteczną metodą leczenia będzie zabieg operacyjny.

Jak główną przyczynę powstania deformacji uważa się noszenie zbyt ciasnego obuwia lub zwężającego się w palcach „szpice”. Noszenie przez kobiety butów na wysokim obcasie również może powodować tę deformację, ponieważ staw śródstopno-palcowy utrzymywany jest przez długi czas w zgięciu grzbietowym.

Wskazania do zabiegu korekcji palca młotkowatego obejmują:

 • ból i dyskomfort, zwłaszcza podczas noszenia obuwia
 • trudności w chodzeniu i obniżenie ogólnej sprawności ruchowej
 • deformacja palca może wpływać na motorykę całej stopy i powodować dolegliwości w stawie kolanowym i/lub biodrowym

Deformacja palca młotkowatego może wpływać na ogólną jakość życia pacjentów. Do jej typowych objawów należą:

 • bolesność i obrzęk w okolicy palca
 • problemy w zakładaniu obuwia
 • ryzyko wystąpienia modzieli, nagniotków, owrzodzeń i stanów zapalnych skóry

Jak wygląda zabieg operacyjny?

Korekcja palca młotkowatego to procedura chirurgiczna, która ma na celu przywrócenie prawidłowej postawy palca. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, lekarz ortopeda dokonuje niewielkiego nacięcia w okolicy palca. Następnie przeprowadza się resekcję kości lub ścięgien, a palec jest ustawiany w prawidłowej pozycji. Po zakończeniu zabiegu operator zakłada szwy.

Zalecenia pooperacyjne

Po korekcji palca młotkowatego, pacjenci muszą przestrzegać zaleceń lekarza w celu pełnego powrotu do zdrowia. Standardowe zalecenia pooperacyjne to:

 • unikanie nadmiernego obciążania operowanej stopy przez okres wskazany przez operatora
 • wdrożenie fizjoterapii, ćwiczeń rehabilitacyjnych i fizykoterapii w celu przywrócenia pełnej funkcji palca i stopy oraz skrócenia okresu rekonwalescencji
 • stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, jeżeli zostaną zlecone przez lekarza
 • noszenie odpowiedniego obuwia ortopedycznego w celu ochrony stopy

Cennik

Ostateczny koszt zabiegu ustalany jest po konsultacji kwalifikacyjnej.
Cena zabiegu zawiera koszt konsultacji z anestezjologiem i badań laboratoryjnych.

Odtwórz wideo

#dobrehistorie

Poznaj historie pacjentów Vratislavia Medcia.
Zapraszamy do serii filmów przedstawiających pacjentów, którym pomogliśmy.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z naszym koordynatorem: