ul. Lekarska 1, Wrocław

Adres Szpitala

(71) 387 66 00

Rejestracja

Pon. - Pt.: 7:00 - 20:00

Godziny otwarcia

Jak pozbyć się bólu kręgosłupa w godzinę? Poznaj historię Pacjenta Vratislavia Medica, który dzięki mikrodiscektomii odzyskał komfort życia

Mikrodiscektomia jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii kręgosłupa. Zbieg polega na usunięciu fragmentu dysku miedzykręgowego, który uciskając na korzeń nerwowy, powoduje silny ból promieniujący do kończyny. Co było przyczyną ostrego bólu, który uniemożliwiał Panu Jerzemu normalne funkcjonowanie? Dlaczego inne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanego efektu? Na te i inne pytania odpowiedział nam nasz Pacjent – Pan Jerzy Golus.

Dzień dobry Panie Jerzy, proszę opowiedzieć swoją historię. Kiedy zaczął się Pana problem z bólem?

Wszystko rozpoczęło się od bólu łydki w lewej nodze. Na początku myślałem, że jest to przejściowy ból, który niebawem minie. Niestety tak się nie stało, ból nie ustępował. Dlatego postanowiłam udać się do ortopedy. Zlecono mi leczenie farmakologiczne, które po dwóch tygodniach stosowania nie przyniosło żadnych efektów. W kolejnym etapie leczenia otrzymałem serię dziesięciu zastrzyków, które również okazały się być bezskuteczne. Ból stale się nasilał, a do tego doszło jeszcze drętwienie lewej nogi, które promieniowało od pośladka do stopy. Skierowano mnie na fizjoterapię, gdzie przeszedłem szereg zabiegów, które również nie przyniosły żadnego rezultatu. Byłem wykończony bólem oraz myślą, że podejmowane dotychczas próby pozbycia się bólu okazały się całkowicie bezskuteczne.

Jak trafił Pan do szpitala Vratislavia Medica?

W kolejnym etapie moich zmagań z bólem wykonany miałem rezonans magnetyczny kręgosłupa, dzięki któremu okazało się, że nerw w mojej lewej nodze jest uszkodzony, a nieprzemijający ból oraz drętwienie nogi spowodowane jest przepukliną kręgosłupa. Rozpocząłem poszukiwania neurochirurga, który szybko pomoże mi uporać się z moim bólem. Bólem, który na tamten moment stał się już nie do wytrzymania. Tak trafiłem do szpitala Vratislavia Medica na konsultację neurochirurgiczną do Prof. Grzegorza Miękisiaka, który w ekspresowym tempie – bo jedynie 5 dni po konsultacji, wykonał zabieg mikrodiscektomii kręgosłupa.

Jest Pan jedynie dobę po zabiegu, jak Pan się czuje?

W jednym słowie – REWELACJA ! Nie mam żadnych dolegliwości bólowych, mogę bez problemu poruszać się samodzielnie. Warto wspomnieć, że tuż przed operacją nie byłem w stanie chodzić, a moja dzienna trasa „na nogach” wynosiła jedynie ok. 20 metrów. Teraz jestem bardzo szczęśliwy. Czuję, że dzięki temu zabiegowi nareszcie poprawi się moja jakość i komfort życia.

Dziękujemy za rozmowę. Bardzo cieszymy się, że wybrał Pan naszego eksperta i szpital Vratislavia Medica. Jesteśmy szczęśliwi, że w tak szybkim czasie uwolnił się Pan od uporczywego bólu. Życzymy dużo zdrowia i jeszcze więcej kilometrów pokonywanych na nogach – bez bólu.

Dziękuję bardzo!

Skonsultowaliśmy się z Prof. nadzw. dr hab. n. med. Grzegorzem Miękisiakiem, neurochirurgiem, ekspertem w dziedzinie minimalnie inwazyjnej chirurgii, autorem licznych publikacji na ten temat, aby opowiedział nam o procesie, jaki przeszedł Pan Jerzy Golus oraz o zabiegu mikrodiscektomii w szpitalu Vratislavia Medica.

Nasz Pacjent cierpiał na bardzo nasilony ból zwany rwą kulszową, która powodowała ból kręgosłupa promieniujący do nogi. Przyczyną tej choroby jest wypuklina jądra miażdżystego, która uciskała na korzeń nerwowy. Celem leczenia chirurgicznego było usunięcie fragmentu krążka międzykręgowego, za pomocą techniki zwanej mikrodiscektomią. Mikrodiscektomia jest standardem postępowania w neurochirurgii i jednym z częściej wykonywanych zabiegów. Jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym. Podczas zabiegu korzystamy z mikroskopu, przez co mamy bardzo dobry wgląd w kręgosłup, pomimo że cięcie jest bardzo niewielkie i dzięki temu uraz mięśni jest bardzo mały. Typowa operacja mikrodiscektomii trwa ok. 40-45 minut. Pacjenci pionizowani są niemal natychmiast po zabiegu, a już na drugi dzień mogą udać się do domu o własnych nogach. Mniej więcej po tygodniu wracają już do umiarkowanej aktywności, a po miesiącu zazwyczaj są w stanie wrócić do pracy i normalnych aktywności.