ul. Lekarska 1, Wrocław

Adres Szpitala

(71) 387 66 00

Rejestracja

Pon. - Pt.: 7:00 - 20:00

Godziny otwarcia

Walka o swoje zdrowie i sprawność po udarze zaczyna się od pozytywnego nastawienia

Są takie historie gdzie pozytywne nastawienie i nieugięta wiara w powrót do sprawności decydują w dużej mierze o sukcesie całego procesu rehabilitacji. Właśnie taką budującą postawę mogliśmy obserwować u naszego pacjenta Sławomira Sucheckiego podczas pobytu na oddziale rehabilitacji neurologicznej, szpitala Vratislavia Medica. W trudnym momencie życia, jakim jest choroba, która ogranicza codzienne funkcjonowanie, dzięki odpowiedniemu nastawieniu i ciężkiej pracy własnej i zespołu fizjoterapeutów, udowodnił jak wiele barier i ograniczeń potrafił pokonać.

Pan Sławomir lat 38 trafił do naszego szpitala po udarze krwotocznym rdzenia przedłużonego. Nie chodził samodzielnie, poruszał się na wózku, miał ograniczoną siłę i czucie w kończynach górnych. Groziło mu porażenie obustronne. Do czasu udaru był zawsze osobą aktywną, uprawiał różne dyscypliny sportu, biegał, intensywnie jeździł na rowerze, uprawiał crossfit, dbał o zdrowie i odpowiednią dawkę wysiłku fizycznego. W ruchu zawsze czuł się spełniony. W życiu zawodowym również szukał wyzwań i nie lubił pozostawać w bezruchu.

Początek po postawieniu rozpoznania i uświadomieniu sobie, że nie może samodzielnie się poruszać był oczywiście bardzo trudny. Pojawiły się wątpliwości i czarne myśli i niełatwo było mu pogodzić się z faktem, że jeszcze niedawno jeździł na rowerze po 100 km a teraz nie może samodzielnie przejść zaledwie kilku metrów. Ale tak było tylko na początku… szybko jednak w głowie pana Sławka pojawił się chęć walki, nie poddawania się.

Pobyt w szpitalu potraktował jak wyzwanie. „Kiedy trafiłem na odział rehabilitacji neurologicznej obiecywałem rodzinie, ale przede wszystkim sobie samemu, że wyjdę ze szpitala na własnych nogach. Miałem zadanie do wykonania, tego się trzymałem i każde ćwiczenia wykonywałem na 100%. Nie chciałem zawieść siebie i rodziny, która bardzo mnie wspierała”.

Podczas 16 tygodniowej rehabilitacji, Pan Sławek był pod opieką fizjoterapeutki mgr Justyny Reingruber, ale i również innych fizjoterapeutów, którzy pomagali mu w powrocie do formy i realizacji, specjalnie opracowanego programu rehabilitacji przeznaczonego dla osób ze schorzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego.

„Najważniejszy cel, jaki postawiliśmy przed panem Sławkiem to poprawienie równowagi – mówi Justyna Reingruber –  korzystaliśmy głównie z metody fizjoterapii PNF, ćwiczeń funkcjonalnych oraz pracy nad odczuciami powierzchniowymi i powięziami. Równolegle pracowaliśmy nad posturą i chodem, prowadziliśmy terapię  poszczególnych partii kończyn dolnych, dobierając ćwiczenia dla odbudowy mięśni odpowiedzialnych za utrzymywanie ciała w pionie oraz ćwiczenia mięśni biorących udział podczas chodzenia. W kolejnym etapie zaplanowałam dużą ilość ćwiczeń opartych na fizjopilates, które bardzo dużo dawały pacjentowi dzięki jednoczesnemu wzmacnianiu i rozciąganiu mięśni.

Do oceny postępów fizjoterapeutycznych i zaplanowania dalszej pracy z Panem Sławkiem, wykorzystaliśmy metody instrumentalne takie jak platforma do oceny dystrybucji obciążenia, platforma stabilometryczna, elektroniczne rotory do pasywnej i aktywnej pracy kończyn czy rękawica Gloreha i Yougrabber do rehabilitacji ręki z niedowładem.

Pan Sławek śmieje się, że bardzo dobrze wspomina pobyt w szpitalu „Był dla mnie jak obóz kondycyjny – inni pacjenci żartowali sobie, że nie wychodzę z choroby a trenuję  na najbliższą olimpiadę”.  Stał się też wspaniałym przykładem dla innych starszych pacjentów, którzy zmagali się z takimi samymi problemami, jak Pan Sławek. ”Dawałem z siebie więcej bo wiedziałem, że patrzą na mnie inni pacjenci jak na tego najmłodszego i jeżeli ja bym się poddał, to jak moja postawa wpłynęłaby demotywująco na nich. Dlatego jeszcze więcej siły i energii wkładałem w wykonywane ćwiczenia” Teraz patrząc na pana Sławka trudno jest uwierzyć, że pół roku temu przeszedł udar.

Stawianie sobie codziennie nowych celów podczas rehabilitacji pozwoliło mu na tak spektakularny powrót do zdrowia.