Staw kolanowy

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE UZYSKASZ U KOORDYNATORA
+48 885 881 493

Staw kolanowy jest największym stawem w ciele człowieka. Ze względu na swoje umiejscowienie oraz funkcję, którą pełni, jest po stopie drugim stawem najbardziej narażonym na liczne kontuzje i urazy. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia łękotek, rzepek oraz więzadeł. Osobami narażonymi na uszkodzenia tego narządu są sportowcy, ponieważ bardzo często dochodzi do kontuzji, w trakcie uprawiania sportu.

Nieleczone lub nieodpowiednio leczone urazy mogą prowadzić do poważnych komplikacji oraz chorób zwyrodnieniowych.

W szpitalu Vratislavia Medica specjalizujemy się w leczeniu urazów, kontuzji oraz schorzeń stawu kolanowego. Stosujemy nowoczesne oraz małoinwazyjne metody leczenia, które gwarantują bezpieczeństwo oraz komfort Pacjenta.

Po zabiegu operacyjnym zapewniamy możliwość skorzystania z szerokiego wachlarza zabiegów rehabilitacyjnych, indywidualnie ustalonych z lekarzem rehabilitacji medycznej lub specjalistą fizjoterapii.

Najczęstsze urazy oraz schorzenia:


 • uszkodzenie łękotek
 • zwichnięcie rzepki
 • niestabilność rzepki
 • uszkodzenie chrząstki stawowej
 • uszkodzenie więzadeł krzyżowych przednich
 • uszkodzenia zginaczy kolan
 • kolano skoczka
 • kolano biegacza
 • kolano kinomana
 • szpotawa oś kończyn

Ortopedia regeneracyjna - zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej A-PRF


ARTROSKOPOWE LECZENIE POWAŻNYCH USZKODZEŃ CHRZĄSTKI STAWOWEJ Z WYKORZYSTANIEM MEMBRANY Z FIBRYNY BOGATOPŁYTKOWEJ A-PRF

Zastosowanie fibryny bogatopłytkowej w formie stałej (A-PRF) podczas zabiegu artroskopowego to innowacyjna i bardzo obiecująca metoda leczenia poważnych uszkodzeń chrząstki stawowej. Fibryna bogatopłytkowa jest to autologiczny preparat w postaci żelowej, który uzyskiwany jest z krwi własnej pacjenta, składa się głównie z płytek krwi, fibryny i leukocytów.

W przypadku poważnych uszkodzeń stawu kolanowego zabieg z wykorzystaniem fibryny (A-PRF) może uchronić przed koniecznością wykonania poważnego zabiegu, jakim jest endoprotezoplastyka stawu kolanowego.

Membrana wykonana z A-PRF to nie tylko rusztowanie (tzw. skafold), jak w przypadku membran z kwasu hialuronowego lub kolagenu. Zawiera ona oprócz fibrynowego rusztowania czynniki wzrostu oraz tzw. komórki macierzyste. Uzyskiwana jest z krwi pacjenta, dzięki czemu można wypełniać ubytki o różnej powierzchni i głębokości.

Wskazania do zabiegu z A-PRF

Leczenie operacyjne stosowane jest w przypadku poważnych uszkodzeń chrząstki III i IV stopnia. Rodzaj zabiegu uzależniony jest od stopnia zaawansowania zmian i deformacji. Proponowana forma leczenia to implementacja fibryny bogatopłykowej (A-PRF) w formie stałej w miejsce ubytku podczas standardowej operacji rekonstrukcji chrząstki stawowej.

EFEKTY JAKIE DAJE LECZENIE Z WYKORZYSTANIEM A-PRF
 • regeneracja i rekonstrukcja chrząstki, odbudowa tkanki chrzęstnej i kostnej,
 • przyspieszenie procesu gojenia i regeneracji,
 • zmniejszenie oraz pozbycie się dolegliwości bólowych,
 • powrót do sprawności ruchowej i zdrowia.
LECZENIE FIBRYNĄ W FORMIE PŁYNNEJ (I-PRF)

W ortopedii najczęściej stosuje się płynną postać fibryny bogatopłytkowej (I-PRF) w leczeniu schorzeń tkanek miękkich i stawów np. kolano skoczka, biegacza, łokieć tenisisty, golfisty, uszkodzenie więzadeł krzyżowych, zapalenie i uszkodzenie ścięgna Achillesa, kontuzje mięśni, złamania i brak zrostu, czyli wszędzie tam gdzie konieczna jest regeneracja i gojenie się tkanek.

ZABIEG WYKONYWANY JEST PRZEZ SPECJALISTÓW:
 • Dr Tomasza Mazura
 • Dr Bartłomieja Szablę

Jednoprzedziałowa alloplastyka stawu kolanowego


Dolegliwości bólowe kolan, trudności w chodzeniu, wykonywaniu czynności dnia codziennego, zmniejszenie sprawności fizycznej, wpływające na obniżenie jakości życia są wskazaniami do zastosowania endoprotezoplastyki stawu kolanowego.

Alloplastyka stawu kolanowego jest zabiegiem polegającym na zastąpieniu zniszczonego stawu kolanowego lub jego części „sztucznym stawem”, czyli endoprotezą. Wybór implantu zależy od wielu czynników, przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych oraz ich lokalizacji. Ważnym czynnikiem przy wyborze implantu są także uszkodzenia tkanek miękkich kolana oraz choroby współistniejące.

Częściowa alloplastyka stawu kolanowego dotyczy wymiany wyłącznie zniszczonego przedziału kolana. Jej zaletą jest również zachowanie aparatu więzadłowego kolana, co pozwala na lepszą - bardziej „naturalną” funkcję stawu po zabiegu w porównaniu z alloplastyką całkowitą.

Mniejsza rozległość (inwazyjność dotycząca tkanek) zabiegu wpływa również na szybsze usprawnianie oraz funkcjonowanie po operacji. Zastosowanie tej metody skraca czas powrotu pacjenta do aktywności życiowej i zawodowej, w porównaniu do alloplastyki całkowitej.

Przy endoprotezoplastyce stawu kolanowego należy dążyć do tego, aby pacjent posiadał jak największą część własnej tkanki kostnej, ponieważ im więcej jej zostanie usuniętej w następstwie pierwotnego zabiegu, tym trudniej jest potem wykonać zabieg rewizyjny. Stąd też tendencja do stosowania protezy jednoprzedziałowej, zmniejszającej zakres resekcji tkanki kostnej.

Zabiegi alloplastyki jednoprzedziałowej mogą być wykonywane w tzw. trybie ambulatoryjnym - pacjent jest przyjmowany, operowany i wypisywany do domu lub na rehabilitację w tym samym dniu.

Zabiegi alloplastyki jednoprzedziałowej wprowadzone zostały w latach 70 – tych. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zmieniły się wskazania do alloplastyki jednoprzedziałowej. Część wcześniej uznanych przeciwwskazań obecnie uległo podważeniu np. wiek, masa pacjenta, zmiany zwyrodnieniowe w stawie rzepkowo-udowym, niewydolność więzadła krzyżowego przedniego. Są doniesienia autorów publikacji naukowych mówiące, że u 50% pacjentów kwalifikowanych do zabiegu alloplastyki stawu kolanowego można rozważyć wszczepienie protezy jednoprzedziałowej.

W naszej ofercie:


W szpitalu Vratislavia Medica wykonujemy pełną gamę zabiegów operacyjnych w obrębie stawu kolanowego. W leczeniu wykorzystujemy różnorodne metody operacyjne od artroskopii, przez osteotomie po endoprotezoplastykę.

Wykonujemy m.in. zabiegi:

 • artroskopii stawu kolanowego
 • artroskopowego przeszczepu łękotki
 • artroskopowej rekonstrukcji więzadeł
 • artroskopii stawu kolanowego wraz z osteotomią kości piszczelowej, kości udowej
 • plastyki więzadła rzepki
 • rekonstrukcji wielowięzadłowych
 • leczenia operacyjnego złamania rzepki
 • leczenia operacyjnego złamania trzonu kości udowej/piszczelowej
 • endoprotezoplastyki jednoprzedziałowej kolana
 • całkowitej endoprotezy stawu kolanowego

Cennik

Usługi ambulatoryjneCena
Konsultacja ortopedyczna200 zł
USG stawu kolanowego170 zł
RTG stawu kolanowego (AP+BOK)40 zł
RTG stawu kolanowego (2 projekcje)40 zł
RTG stawu kolanowego (tunelowe)40 zł
RTG stawów kolanowych (AP-BOK na stojąco)70 zł
RTG stawów kolanowych (porównawcze)60 zł
RTG stawów kolanowych (AP+BOK 1 projekcja)55 zł
RTG stawów kolanowych (tunelowe-porównawcze)50 zł
Zabiegi operacyjneCena
Artroskopia diagnostyczna stawu kolanowegood 4 900 zł
Artroskopia lecznicza stawu kolanowegood 4 900 zł
Artroskopowe usunięcie torbieli Bakeraod 4 800 zł
Endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego + koszt implantuod 16 500 zł
Endoprotezoplastyka rewizyjna stawu kolanowego + koszt implantuod 24 770 zł
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego (ACL) + koszt implantuod 8 200 zł
Leczenie złamania kości piszczelowejod 4 500 zł

Ostateczny koszt zabiegu ustalany jest po konsultacji kwalifikacyjnej.
Cena zabiegu obejmuje: konsultację anestezjologiczną, podstawowe badania laboratoryjne, hospitalizację oraz rehabilitację pooperacyjną.

Zaplanuj wizytę

Informujemy, że Państwa zgłoszenie wysłane poprzez formularz kontaktowy, nie jest równoznaczne z rezerwacją wizyty.
Po przesłaniu zgłoszenia przedstawiciel Vratislavia Medica Sp. z o.o. skontaktuje się z Państwem celem potwierdzenia terminu i godziny wizyty.

  ZAPLANUJ WIZYTĘ